Vogëlushja vuan nga leuçemia, apeli i babait në Facebook

0 0

Elisa është një vajzë e vogël, vetëm pesë vjeçare, e cila duhet të luftojë betejën më të vështirë: atë kundër përbindëshit të quajtur leucemi. Vajza është e shtruar në spital prej më shumë se dy vjetësh në departamentin pediatrik të spitalit Bambin Ges G në Romë, për një nga format më serioze të sëmundjes, përkatësisht atë të sëmundjes infeksionale mielomonocitike. E megjithatë, edhe përballë këtyre fatkeqësive është e mundur të keni një sens mirëkuptimi.

Apeli i babait

Dikush në fakt vodhi lodrat e Elisës, të vetmet që mund ta “shpërqëndronin” atë dhe ta bënin të argëtohej sa më shumë. Babai i fëmijës, Fabio Pardini ka vendosur të shpërthejë në Facebook dhe një apel ku fton ata që vodhën objektet e vajzës së tij t’i kthejnë ato sa më shpejt që të jetë e mundur.

Falë njerëzve shumë të dashur, gjendja psikologjike e Elisës, një vajze pesë vjeçare që ka tre vite që lufton mes jetës dhe vdekjes, është shkatërruar se dikush i mori lodrat. Ju lutem shpërndani sa më shumë që të jetë e mundur me shpresën se mos rimarrim diçka. Por ai ose ajo që e bëri atë, mbase i thërret ndërgjegjes. Jo për vlerën ekonomike, por vlerën emocionale shumë simbolike. Nëse shihni një lodër brenda një makine, mos harroni se mund të ishte e një fëmije të sëmurë.

Apeli i tij fatmirësisht është shpërndarë nëpër internet, duke marrë qindra komente dhe shpërndarje. Për momentin, lodrat nuk janë rikthyer akoma tek Elisa e vogël, megjithëse shumë kanë propozuar të grumbullohen sa më shumë që të jetë e mundur për t’i ofruar diçka fëmijës së shtruar në spital.

Lexo edhe: Foto që po thyen rrjetin: Motra ndihmon vëllanë me leuçemi


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Nëna me kronavirus sjell në...

Një grua e prekur nga koronavirusi ka sjellënë jetë një fëmijë ditën e sotme në Greqi. Nëna e infektuar, e cila vuan edhe nga sëmundje koronare të zemrës, e lindi...

Lind foshnja e parë me...

Një foshnjë e porsalindur ka rezultuar pozitive për koronavirusin në atë që mendohet të jetë rasti më i ri i sëmundjes në Mbretërinë e Bashkuar. Nëna e fëmijës, e cila...

A luajnë rol mjetet e...

Në vend të kësaj, ekzistojnë vetëm pastruesit e hundëve që lehtësojnë sikletin. Përdorimi i dehumidifikuesve, marrja e prebiotikëve, suplementeve të vitaminave ose ilaçeve bimore, në fakt asgjë nuk mund të...

Foshnjat e ekspozuara ndaj produkteve...

Foshnjat të cilët janë të ekspozuar ndaj një kimikati të gjetur tek disa produkte kozmetike dhe tek shishet plastike mund të jenë më të rrezikuar nga vështirësi në frymëmarrje në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


[nextend_social_login login="1" link="1" unlink="1" ] X

Ndrysho fjalkalimin


X