Vitamina D bëhet e dëmshme nëse ka mungesë magnezi

0 0

Sipas një studimi finlandez, pa dozën e duhur të magnezit, marrja e vitaminës D nuk do të ndihmonte që kockat tona të mbeteshin të shëndetshme. Në të vërtetë, në shumë raste, një tejkalim i vitaminës D shumëfishon rrezikun e thyerjeve. Për fat të mirë, ju mund të merrni sasinë e duhur të magnezit nga shumë ushqime.

Një vitaminë e domosdoshme

Vitamina D është shumë e rëndësishme për shëndetin. Ajo vepron në metabolizmin minerar dhe sistemin imunitar, duke ndihmuar gjithashtu në parandalimin e tumoreve dhe sëmundjeve kardiovaskulare. Megjithatë, një studim i botuar në Journal of the American Osteopathic Association tregon se si veprimi pozitiv i vitaminës D është i lidhur me sasinë e duhur të magnezit në trup. Në fakt, mungesa e magnezit pengon që vitamina D të absorbohet siç duhet. Alarmi i nisur nga Mohammed Razzaque, i Kolegjit Lake Erie në Ohajo, synon kryesisht ata që marrin shtojca vitaminë D. Ka shumë rreziqe. Pa sasi të mjaftueshme të magnezit në trup, marrja e shtesave jo vetëm që nuk ndihmon në stabilizimin e niveleve të vitaminës D në gjak, por rrit sasinë e kalciumit në trupin tonë.

Kujdes nga efektet anësore

Nëse magnezi është në mungesë, vitamina D nuk absorbohet. Teprica e kalciumit përfundon duke u depozituar në arterie, me rreziqe për shëndetin kardiovaskular. Në fakt, kockat kërkojnë 50-70% të magnezit që gjendet në trupin tonë. Nëse vlerat e magnezit bien nën 20-28 gramë, kockat thithin një sasi të tillë duke mos lejuar performancën e duhur të funksioneve të tilla si aktivitetin e trurit në muskuj, rregullimin e metabolizmit të yndyrës në presion.

Një problem, shumë zgjidhje

Megjithatë, mungesa e magnezit nuk është e përhapur. Ky mineral i veçantë është në të vërtetë i përfshirë në shumë bishtajore, në arra, në drithëra, në perime, por edhe në ujë mineral dhe në çokollatën e zezë.

Ta dini!

Fëmijët dhe sportistët kanë më shumë nevojë për magnez. Për të gjithë të tjerët, kërkesa e përditshme tek të rriturit dhe të moshuarit është mesatarisht 250-350 miligramë.

Lexo edhe: Qumesht lope apo formule, cili siguron vitaminen D dhe hekurin te femijet?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Oligosaharidet e qumështit njerëzor dhe...

Qumështi i gjirit është jashtëzakonisht kompleks. Çdo pikë e qumështit të gjirit përmban mijëra molekula të ndryshme që veprojnë se bashku në harmoni të plotë, si muzikantët e një orkestre,...

Smogu i qytetit dëmton sytë...

Ndër dëmet e shumta për shëndetin e shkaktuar nga grimcat e imëta të smogut, ekziston edhe tharja e filmit të çmuar të lotëve që mbulon sipërfaqen e syve: ekspertët flasin...

Emra per vajza dhe emra...

Zgjedhja e emrit të fëmijës shpesh mund të çojë në “krizë” prindërit, në kuptimin që mendojnë se tashmë e kanë vendosur dhe më pas gjithçka kthehet sërish në fillim duke...

Tragjedi në Berat, vdesin foshnjat...

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur dje në Berat, ku dy binjakë 5-muajsh, ndërruan  jetë. Ata u dërguan në spital të pajetë dhe dyshimet e para ishin se fëmijët mund...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


[nextend_social_login login="1" link="1" unlink="1" ] X

Ndrysho fjalkalimin


X