Ushqyerja e fëmijëve, kujdes me “miqtë e rremë”

0 1

Ushqyerja për fëmijët, jo gjithçka është e mirë

Në fëmijëri, një nga aspektet të cilit duhet t’i kushtohet vëmendje e veçantë është ushqimi. Që në moshë të re, në fakt, ne duhet t’i edukojmë fëmijët tanë në një mënyrë jetese të shëndetshme dhe të ekuilibruar, veçanërisht në tryezë. Le të shohim se çfarë është e këshillueshme për t’u shmangur dhe cilat janë “miqtë e rremë” të foshnjave.

Studimi interesant

Shpesh, në fakt, ne shohim produkte të reklamuara që paraqiten si të shëndetshëm dhe ushqyes, kur në realitet nuk janë aspak. Sipas hulumtimeve të publikuara në PlosOne në tetor 2019, nga 2,691 nga ushqimet e paketuara më të shitura, mbi 50% janë të dëmshëm për shëndetin tonë dhe atë të më të vegjëlve. Por intrigues ishte fakti që produktet e lartpërmendura ishin më të njohurat dhe më të reklamuarat.

Një sistem tjetër vlerësimi i përdorur nga OBSH (Organizata Botërore e Shëndetit) ka vlerësuar që rreth 68% e produkteve janë të pamjaftueshme për shëndetin e fëmijëve: dy nga tre elementë, në detaje, përmbajnë shumë yndyrë dhe sheqer dhe kanë mungesa të fibrave dhe lëndëve ushqyese.

Por, për cilat ushqime po flasim konkretisht?

Këtu janë “miqtë e rremë” të të ushqyerit:

Ne po flasim për ushqime që lidhen kryesisht me mëngjesin, si drithërat dhe kosin, në radhë të parë. Shpesh, në fakt, ne kemi prirje t’i shoqërojmë drithërat me një dietë të shëndetshme: në realitet, luleshtrydhet dhe mueslit janë plot sheqerna dhe kripëra, ndërsa ato janë të pakta me fibra: ato përmbajnë vetëm një të tretën e tyre në krahasim me ato të rekomanduara nga OBSH.

Në përqindje, drithërat përmbajnë mesatarisht 33-42% të sheqernave dhe deri në 14% të yndyrave: kjo është arsyeja pse ekspertët këshillojnë të mos ndikoheni dhe mashtroheni nga paketimet, të cilat shpesh rritin përmbajtjen e vitaminave dhe fibrave.

Atëherë, çfarë të hamë për mëngjes? Bukë gruri, fruta të freskëta, ëmbëlsira të përgatitura në shtëpi dhe: shmangni biskotat, ushqimet e paketuara, kruasantët me tepër yndyrë.

Kosi, mos u mashtroni

Shumë ekspertë rekomandojnë kosin për mëngjes. Ky ushqim rekomandohet fuqimisht, me kusht që të jetë i bardhë dhe pa ëmbëlsues. Disa hulumtime në këtë drejtim konfirmojnë që vetëm 35% e kosit konsumohet “i bardhë”: në shumicën e rasteve, konsumatorët priren ta pasurojnë atë me drithëra, çokollatë dhe biskota të ndryshme.

Në këtë mënyrë, një ushqim që ka tendencë të jetë i lehtë dhe i ulët në yndyrë shndërrohet në një përzierje të mbushur me kalori. Vëmendje edhe për markat e zgjedhura: më shumë që 30% e markave në treg janë tepër të pasura me sheqer dhe yndyrë.

Ushqime të gatshme? Jo, faleminderit

Pjesërisht për shkak të nxitimit, pjesërisht për shkak të mungesës së vullnetit, konsumatorët që preferojnë ushqim të gatshëm si hamburger, etj janë gjithnjë në rritje. Në realitet, hulumtimi në fjalë i konsideron këto produkte tepër të mbushura me kripë, yndyra dhe kalori, si dhe i nënshtrohet një trajtimi të veçantë që i bën ata pa enzima, antioksidantë dhe vitamina.

Kjo është arsyeja pse, sipas ekspertëve, do të ishte më mirë t’i shmangnim këto ushqime.

Lexo edhe: 95% e ushqimeve të fëmijëve përmbajnë lëndë helmuese që dëmtojnë trurin


  1. Ushqyerja e fëmijëve, kujdes me “miqtë e rremë” – Pergrate

    […] Ushqyerja e fëmijëve, kujdes me “miqtë e rremë” […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

1 racion kos në ditë...

Zbulohet një tjetër veti e dobishme e kosit: na mbron nga kanceri i gjirit. Thjesht hani një racion (tas) në ditë. Ja pse: Një racion kos natyral në ditë mban...

Mollët jeshile si ilaç, reduktojnë...

Mollët, për të gjithë vlerat e tyre ushqyese të çmuara, mund të konsiderohen më shumë se një ushqim, pothuajse një "ilaç". Aq më tepër nëse është mollë jeshile. Sipas një...

Kolikat (dhimbjet e barkut) dhe...

Mbi 20% e bebeve vuajnë nga kolikat Kur bebushi juaj nuk pushon së qari dhe vuan nga gazra të tepërt pas ushqyerjes, mund të ketë dhimbje barku. Në përgjithësi themi...

A na bën dëm mëlçia...

Mëlçia në shtatzani Ndër ushqimet që duhen shmangur gjatë shtatzanisë është edhe mëlçia e viçit, kalit apo ndonjë lloji tjetër. Pse mëlçia është një nga ushqimet e ndaluara në shtatëzani?...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


[nextend_social_login login="1" link="1" unlink="1" ] X

Ndrysho fjalkalimin


X