Ushqimet që ju bëjnë mirë për mëlçinë

Doni nje shendet te mire te melcise? Kosnumoni keto produkte dhe shmangni disa te tjera:
0 0
  1. Kafja

Kafja duket se zvogëlon grumbullimin e yndyrës në mëlçi. Ajo gjithashtu rrit antioksidantët mbrojtës në mëlçi. Përbërësit e kafes gjithashtu ndihmojnë enzimat e mëlçisë të pastrojnë trupin nga substancat që shkaktojnë kancer.

  1. Tërshëra

Konsumi i tërshërës është një mënyrë shumë e mirë për të shtuar fibra në dietën tuaj, të cilat janë të dobishme veçanërisht për mëlçinë.

  1. Çaj jeshil

Një studim i vitit 2015 në Gazetën Botërore të Gastroenterologjisë zbuloi se çaji jeshil mund të ndihmojë në uljen e përmbajtjes së përgjithshme të yndyrës, luftën kundër stresit oksidativ dhe uljen e shenjave të tjera të sëmundjes së mëlçisë yndyrore jo-alkoolike.

  1. Hudhra

Hudhra ndihmon në eleminimin e yndyrave të përgjithshme të trupit.

  1. Grupi i luleshtrydheve, boronicave, manaferrave

Antikosidantët e gjendur në këto produkte ndihmojnë mëlçinë nga dëmtimet e ndryshme.

  1. Rrushi

Anioksidantët e gjendur tek rrushi ndihmojë në reduktimin e inflamacionit.

  1. Grupi i fruta perimeve:

avokado

banane

panxhar

brokoli

oriz kaf

karota

limon

papaja

shalqi

  1. Peshqit

Omega 3 e gjendur tek peshqit redukton inflamacionin e mëlçisë.

  1. Arrorët (arrë; kikirikë; bajame, lajthi)

Ato përmbajnë acide yndyrore, vitaminë E dhe antioksidantë që reduktojnë inflamacionin dhe stresin oksidativ.

  1. Vaj ulliri

Konsumi i një sasie të lartë yndyre nuk është i mirë për mëlçinë, por gjithsesi për një sasi të moderuar trupi ynë ka nevojë.

Ushqimet që duhet të evitoni

Ushqimet me përmbajtje të lartë yndyre;

Ushqimet që përmbajnë shumë niseshte;

Sheqeri;

Kripa;

Alkooli.

Lexo edhe: Nëse nuk lani dhëmbët mund të prekeni nga kanceri i mëlçisë, ja çfarë thotë studimi i ri


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kujdes nëse merrni këtë mesazh,...

Pavarësisht situatës së vështirë që po jetojmë, ka ende njerëz që duan të përfitojnë nga e të krijojnë hilaritet me mesazhe të pavërteta. Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero ka rënë pre...

A merret koronavirusi nga ushqimi...

Duke qenë se këtë periudhë po përballemi me një të keqe të madhe të panjohur, të shumta janë edhe pyetjet e dilemat në lidhje me të. Ndër shqetësimet më të...

SHBA ofron ndihmë për vendet...

Ambasada Amerikane në Shqipëri ka njoftuar me një postim në faqen zyrtare të Facebook-ut, për vendimin e ri të Agjencisë së Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Ndërkombëtar. USAID ka parashikuar një...

Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero: Mund...

Deri më tani, sipas ministrisë së Shëndetësisë janë zyrtarisht 42 persona të prekur nga Covid 19, por sipas mjekut infeksionist Pëllumb Pipero, mund të jetë mbi 400 të infektuar. “Nëse...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


[nextend_social_login login="1" link="1" unlink="1" ] X

Ndrysho fjalkalimin


X