Ti je nëna më e mirë për fëmijët e tu, unë jam më e mira për fëmijët e mi

0 2

Po sikur ti të jesh mamaja më e mirë për fëmijët e tu dhe unë të jem më e mirë për të mitë?

Po sikur ta besonim vërtet këtë?

Mbaj mend kur djali ynë i parë ishte vetëm një fëmijë, unë po flisja me një nënë e cila kishte tri fëmijë. Unë isha e shqetësuar nga ankthi i të qenit nënë e re dhe po stresohesha për gjithçka, nga oraret e dhënies së gjirit deri tek skuqjet misterioze të lëkurës.

Ajo më pa me mirësi, “Ti e di, duket sikur je vërtet e shqetësuar për të bërë gjërat në mënyrën e duhur”, por prindërimi nuk është aq i komplikuar. Nuk ke nevojë të lexosh çdo libër, besojini instinktit tuaj, t’i doni ata, nuk do ta ngatërroni këtë. ”

Mbaj mend duke nuhatur me mirësjellje dhe duke menduar “A je i shëndetshëm dhe i sigurt???”

Unë kam qenë tashmë një perfeksioniste, por kurrë nuk kam dashur të jem perfekt më shumë sesa kur mora djalin tim të vogël për herë të parë në krahët e mi. Më pëlqen të imagjinoj se nëse do të isha ende beqare do të isha një shenjtore. Unë jam aq e qetë, e durueshme dhe e sjellshme.

Në vend të kësaj, unë jam mamaja e hutuar që nuk di ç’të bëjë në situata të caktuara.

Kjo jam tani.

Sigurisht, nuk do të ndryshoja asgjë, jo kurrë, por asgjë nuk më ka bërë më të vetëdijshme për të metat e mia sesa të qenit nënë.

Shpesh jam fiksuar në atë që nuk jam. Nuk jam e organizuar. Unë nuk jam e mirë që të bëj diçka e të besoj në atë që kam bërë.

Unë jam shumë më e paduruar sesa do të doja të isha. Unë nuk jam e mirë për të larë flokët e vajzave të mia çdo ditë.

Por e vërteta është: askush nuk është i mirë për çdo gjë.

Unë jam e mirë në biseda të thella me to. Unë jam i mirë në nxjerrjen e tyre jashtë për të luajtur. Jam e mirë për të kërkuar falje. Unë jam e mirë të shkoj pas ëndrrave të mia (dhe shpresoj se i frymëzoj ato të bëjnë të njëjtën gjë).

Po sikur në vend që të jemi të ashpër për veten për ato që nuk jemi, të përqendrohemi të zhvillojmë më të mirat nga gjërat që ne tashmë jemi dhe kemi?

Pavarësisht nëse jeni një nënë në punë, nënë shtëpiake, nëna që studioni në shtëpi, bëni palestër, yoga, vrap jeni njeri që emocionoheni, jeni shpirt i lirë apo çfarëdo që të jeni: kjo është gjithçka që ju duhet.

I dua testet e personalitetit. Më magjeps fakti se sa të ndryshëm jemi të gjithë nga njëri-tjetri. Pse ndodh që kur bëhet fjalë për mëmësinë, ne të gjitha duhet të futemi në një stil uniformë?

Nuk është e mundur.

Ne duhet të jemi nënat që jemi. Ne duhet ta përcaktojmë mëmësinë, nuk na përcakton mëmësia ne.

Unë nuk po them se nuk duhet të vazhdojmë të mësojmë dhe të rritemi dhe të kërkojmë këshilla, por po them se ne po ia dalim. Ne jemi mjaft të forta, jemi mjaft të mençura, jemi të mjaftueshme.

Unë mendoj se po filloj të kuptoj se për çfarë po fliste shoqja ime: pikat tona të forta janë pikërisht ato që u duhen fëmijëve tanë përt’u bërë të rriturit që kemi menduar se do jenë.

Pra, le t’i duam ata dhe t’i besojmë instinktit tonë …

Ne po ia dalim.

Lexo edhe: Si më ndihmoi divorci të bëhesha një njeri më i mirë dhe një nënë më e mirë


  1. Nene e mire – Pergrate

    […] Ti je nëna më e mirë për fëmijët e tu, unë jam më e mira për fëmijët e mi […]

  2. AffiliateLabz

    Great content! Super high-quality! Keep it up! 🙂

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Sot është nënë shumë e...

Kristen Bell është një nga nënat më të famshme në internet. Pavarësisht nëse ajo ndan momente prapa skenave që janë jashtëzakonisht të pahijshme apo flet për problemet në martesë, të...

Prindërit që kanë pasur fëmijë...

Dërgimi i fëmijës në inkubator menjëherë pas lindjes mund të thyejë zemrën e çdo prindi. Ndërsa e dini qëinkubatori është vendi më i mirë e i sigurt për fëmijët që...

Rrëfim nga një baba: Biri...

Për nëntë muaj, nëna juaj ishte gjithçka që ti dije dhe njihje. Para se të të mbaja në krahët e mi, të mbajti nëna jote dhe kurrë nuk të linte....

Shenjat e shtatzanisë më bëjnë...

Shtatzënia mund të sjellë shumë ndryshime në trupin e një gruaje dhe ato nuk janë të gjitha të lehta për t'u pranuar. Tani, gjithnjë e më shumë gra po bëjnë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


[nextend_social_login login="1" link="1" unlink="1" ] X

Ndrysho fjalkalimin


X