Terapia e re që zhvillon trurin e fëmijëve prematurë

0 0

 

Imazhe të reja mjekësore zbulojnë se rrjetet nervore të foshnjave të parakohshme zhvillohen shumë më mirë kur foshnjat dëgjojnë muzikë të projektuar posaçërisht për ta.

Falë përparimeve të mrekullueshme mjekësore, foshnjat e parakohshme kanë një shans më të mirë për mbijetesë. Por edhe me këtë teknologji të përparuar, ata janë ende në rrezik të çrregullimeve neuropsikologjike. Meqë deficitet nervore të foshnjave të parakohshme janë kryesisht për shkak të stimujve të papritur dhe stresues dhe mungesës së stimujve të përshtatur për gjendjen e tyre, hulumtuesit e Gjenevës donin të shtonin stimuj të këndshëm dhe të strukturuar në mjediset e tyre.

“Dëshirojmë ta strukturojmë ditën me stimuj të këndshëm në kohë të përshtatshme: një muzikë për të shoqëruar zgjimin e tyre, një muzikë për të shoqëruar fjetjen e tyre dhe një muzikë për të bashkëvepruar gjatë fazave të zgjimit”, shpjegon Lara Lordier. “Instrumenti që gjeneroi më shumë reagime ishte flauti i gjarpërinjve indianë. Fëmijët shumë të shqetësuar qetësoheshin pothuajse në çast, vëmendja e tyre u tërhoq nga muzika! ”

Pa muzikë, foshnjat e parakohshme në përgjithësi kishin lidhje më të dobët funksionale mes zonave të trurit sesa foshnjat që lindnin në afat të plotë, gjë që konfirmoi efektin negativ të lindjes së parakohshme. Kur foshnjat janë në inkubator, ata janë të zhytur plotësisht nga stimujt, siç janë hapja dhe mbyllja e dyerve dhe alarmet. Foshnjat me kohë të plotë kanë më shumë kohë për t’u përshtatur me ritmin dhe tingujt rreth tyre, prandaj foshnjat e parakohshme nuk janë në gjendje të zhvillojnë lidhjen midis tingujve të ndryshëm, aq lehtë. Por rrjetet nervore të fëmijëve që dëgjuan muzikë ishin përmirësuar ndjeshëm.

Lexo edhe: Femijet premature rrezikojne te ngelen pa motra e vellezer

Posted in Uncategorized

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Oligosaharidet e qumështit njerëzor dhe...

Qumështi i gjirit është jashtëzakonisht kompleks. Çdo pikë e qumështit të gjirit përmban mijëra molekula të ndryshme që veprojnë se bashku në harmoni të plotë, si muzikantët e një orkestre,...

E ëma feston ditëlindjen, Sara...

Dita e sotme është shumë e veçantë për familjen Hoxha, pasi nëna e vajzave të famshme Lori e Sara, Vjollca Hoxha ka ditëlindjen. Sara ka zgjedhur një foto të nënës...

Kujdes nëse merrni këtë mesazh,...

Pavarësisht situatës së vështirë që po jetojmë, ka ende njerëz që duan të përfitojnë nga e të krijojnë hilaritet me mesazhe të pavërteta. Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero ka rënë pre...

Vesa Luma leksione këndimi me...

Gjëja më e mirë që mund të bëjmë këto ditë izolimi është të kryejmë me familjarët aktivitete që na afrojmë me njëri-tjetrin por edhe na largojnë mendjen nga kjo e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


[nextend_social_login login="1" link="1" unlink="1" ] X

Ndrysho fjalkalimin


X