Suplementet ushqimore gjatë kimioterapisë rrisin rrezikun e përsëritjes së kancerit

0 1

Përdorimi i suplementeve ushqimore gjatë kimioterapisë për kancerin e gjirit mund të jetë i rrezikshëm sepse rrezikon të rritet shansi i përsëritjes. Kjo u mbështet nga një grup studiuesish nga Qendra Gjithëpërfshirëse e Kancerit në Roswell Park, në Buffalo, i cili kohët e fundit botoi një studim në revistën shkencore autoritare Journal of Oncology Clinical.

Kanceri dhe studimi plotësues mbi 1.000 gra

Në përfundim të hulumtimit gjashtë vjeçar, u zbulua se gratë me kancer në gji që kishin marrë shtesa antioksidantësh gjatë kimioterapisë, si karotenoidet, koenzima Q10, vitaminat A, C dhe E, kishin një rrezik të shtuar të përsëritjes së kancerit pas trajtimit (në 41% të rasteve) dhe të komplikimeve vdekjeprurëse në periudhën e vëzhgimit (në 40% të rasteve) krahasuar me gratë që nuk kishin përdorur shtesa.

Nuk duhen shtesa gjatë kimioterapisë

Shtojcat ushqimore mund të ndërhyjnë në aftësinë e kimioterapistëve për të vrarë qelizat kancerogjene, sipas studiuesve. Kimioterapia – shpjegojnë ata – shkakton stres të fortë oksidues, por antioksidantët e përfshirë në shumë shtesa mund të kundërveprojnë këtë efekt të shkaktuar nga kimioterapia, duke e bërë atë më pak efektiv.

Me fjalë të tjera, shtesat do të pengojnë vrasjen e qelizave kancerogjene të shkaktuara nga ilaçet kimioterapike. Në pritje të studimit të mëtejeshëm, aktualisht nuk është e përshtatshme të merren shtesa gjatë kimioterapisë.

Mendimi i ekspertit

Christine Ambrosone, drejtuese e departamentit të parandalimit dhe kontrollit të kancerit në Universitetin Bufallo dhe autore e parë e studimit, thotë se një dietë e shëndetshme dhe e ekuilibruar është në gjendje të sigurojë të gjitha vitaminat dhe mineralet që i duhen trupit në një fazë delikate si ajo e kimioterapisë”.

Lexo edhe: Suplementet ushqimore, pse po rritet kaq shumë përdorimi i tyre?


  1. Pergrate

    […] Suplementet ushqimore gjatë kimioterapisë rrisin rrezikun e përsëritjes së kancerithttps://pn.al/suplementet-ushqimore-gjate-kimioterapise-rrisin-rrezikun-e-perseritjes-se-k… […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kujdes nëse merrni këtë mesazh,...

Pavarësisht situatës së vështirë që po jetojmë, ka ende njerëz që duan të përfitojnë nga e të krijojnë hilaritet me mesazhe të pavërteta. Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero ka rënë pre...

A merret koronavirusi nga ushqimi...

Duke qenë se këtë periudhë po përballemi me një të keqe të madhe të panjohur, të shumta janë edhe pyetjet e dilemat në lidhje me të. Ndër shqetësimet më të...

SHBA ofron ndihmë për vendet...

Ambasada Amerikane në Shqipëri ka njoftuar me një postim në faqen zyrtare të Facebook-ut, për vendimin e ri të Agjencisë së Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Ndërkombëtar. USAID ka parashikuar një...

Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero: Mund...

Deri më tani, sipas ministrisë së Shëndetësisë janë zyrtarisht 42 persona të prekur nga Covid 19, por sipas mjekut infeksionist Pëllumb Pipero, mund të jetë mbi 400 të infektuar. “Nëse...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


[nextend_social_login login="1" link="1" unlink="1" ] X

Ndrysho fjalkalimin


X