“Strategjia më e mirë që e bëri fëmijën tim të hajë më shumë”

Unë jam gjithmonë e shqetësuar për vajzën time Avni, e cila nuk ha.
0 0

Që nga janari oreksi i saj gradualisht është ulur, por nuk jam e sigurt nëse është për shkak të dhëmbëve ose fazës së saj të rritjes. E kontrollova nga doktori, dhe provova si mjekësinë allopatike ashtu edhe atë homeopatike edhe pse gjithmonë i jap përparësi homeopatisë. Por oreksi i Avnit nuk u përmirësua.

Duke dështuar në të gjitha përpjekjet e mia, fillova t’i jepja vajzës vakte të vogla me dy kafshata ushqimore, por duke e ushqyer atë rregullisht çdo dy orë.

Tani, kjo rezultoi të ishte një ide e mirë për të ushqyer një fëmijë që nuk është i interesuar për ushqim. Si një nënë e shqetësuar, fillova të pyesja nënat e tjera, fillova të lexoj artikuj dhe u bashkova me shumë grupe ku jepen këshilla në rrjetet sociale, për të gjetur një zgjidhje.

Pastaj gjeta një ide rreth përpjekjes për t’i dhënë vajzës lloje të ndryshme ushqimesh,

Kështu që atëherë u përpoqa ta ushqeja atë duke bërë pjata të ndryshme si tërshërë, perime të përziera , oriz, fruta të thata, etj.

Unë gjithashtu u përpoqa t’i jepja frutat e saj si shalqi, portokall, shegë, banane, mango dhe mollë. Ajo nuk i pëlqente mollët, dhe kjo ishte ndoshta sepse unë i kisha filluar ushqimet e ngurta me një pure me mollë dhe karrota. Kjo ide më ndihmoi gjithashtu në ushqimin Avnit me shumë lloje ushqimesh, në sasi të vogla.

Avni ishte një fëmijë i shëndetshëm kur lindi me një peshë prej 3 kg e 200 gram. Por që nga janari 2019, ajo filloi të humbiste peshë në mënyrë drastike. Tani, arritja në atë që më bëri të shkruaj këtë mesazh dhe të ndaj përvojën time:  disa ditë më parë, fillova t’i jepja Avni në një tas të vogël me një lugë gjelle oriz. Një ditë ndërsa ishim duke drekuar ajo më kërkoi të kishte pjatën e saj të ushqimit. Papritur ajo filloi të hante vetë pak oriz. Që atëherë, unë vazhdoja t’ia jepja orizin e saj, dhe sa herë që ne hamë vaktin tonë e marrim atë të ulet me ne,  dhe ushqimi i saj shërbehet në një pjatë individuale.

Kjo ide funksionoi për ne. Pra, prindër, ju mund ta provoni këtë ide për ta bërë beben tuaj të hajë më shumë.

Lexo edhe:Ushqimet me te mira qe femija juaj duhet te haje kete stine dimri


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Emra per vajza dhe emra...

Zgjedhja e emrit të fëmijës shpesh mund të çojë në “krizë” prindërit, në kuptimin që mendojnë se tashmë e kanë vendosur dhe më pas gjithçka kthehet sërish në fillim duke...

10 këshilla klasike të prindërimit...

Mos të duket ndonjë nga këto këshilla e njohur? Komunikimi është themeli për një marrëdhënie të mirë. Bëhu një shembull i mirë për fëmijën tënd. Qëndrueshmëria është çelësi. Ne dëshirojmë...

A ndikon keq te fëmijët...

Besoje apo jo, pyetem shpesh nëse të qenurit një nënë që punon është diçka e keqe për zhvillimin e fëmijës dhe në të shumtën e rasteve, përgjigjia ime tingëllon ‘jo’!...

Studimi: Mos kini frikë kur...

Mirëpo është krejtësisht normale që të sapolindurit t’i zerë shpesh lemza dhe shkencëtarët dyshojnë se foshnjat e bëjnë këtë për të mësuar se si të kontrollojnë frymëmarrjen e tyre. Kur...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


[nextend_social_login login="1" link="1" unlink="1" ] X

Ndrysho fjalkalimin


X