Si t’u flasim fëmijëve për koronavirusin, këshilla nga Save the Children dhe psikologia Lorela Garuli

0 1

Koronavirusi ka hyrë në jetën tonë “me forcë”, duke na detyruar të bëjmë ndryshime të papritura dhe përshtatje. Dhe kjo nuk ka të bëjë vetëm me të rriturit, por edhe fëmijët që – nga më të rinjtë deri tek më të moshuarit – kanë parë zakonet e tyre të ndryshuara brenda natës. Duke filluar nga mungesa e detyruar nga shkolla apo kopshti, në disa vende për të vegjlit, deri në pezullimin e të gjitha aktiviteteve jashtëshkollore: udhëtime, por edhe sporte dhe kurse të llojeve të ndryshme, nga gjuhët e huaja deri tek muzika. E pashmangshme që e gjithë kjo të krijojë tek ata ndjenja disorientimi dhe frike, pak a shumë të shprehura në një formë apo një tjetër. Frika shpesh na dëmton më shumë sesa mund të na dëmtojnë sëmundjet dhe mund të jetë shumë ngjitëse. Për këtë arsye Save the Children, organizata e cila gjithmonë ka qenë me qëllimin për të përmirësuar jetën e fëmijëve, ka hartuar një manual për të folur për koronavirusin me fëmijët dhe të rinjtë në mënyrën më korrekte, për t’i informuar ata pa i frikësuar.

Dhe varet nga ne të rriturit që të krijojmë komunikimin me ta në mënyrën më korrekte për të shpjeguar se çfarë po ndodh. Save The Children, me qëllim lehtësimin e riskut te fëmijët, ka nxjerrë në dispozicion disa këshilla të veçanta për të ndihmuar prindërit dhe të rriturit të përballen – dhe të largojnë – shqetësimet e fëmijëve.

Gjithashtu, psikologia Lorela Garuli, e kontaktuar nga pernenat.al, ka ndarë me ne disa informacione të vlefshme në formë këshillash për të gjithë prindërit, të cilët përveç shqetësimit të rrezikut, përballen edhe me frikën e fëmijëve.

Duke përpunuar gjithë informacionet e organizatës Save the Children dhe profesionistes sonë Lorela Garuli, kemi grupuar dhe strukturuar disa hapa sesi të përballoni këtë moment të vështirë.

Dëgjojini

Dëgjimi i fëmijëve është hapi i parë për të kuptuar se cila është gjendja e tyre emocionale, mbështetja e fëmijëve dhe adoleshentëve emocionalisht dhe psikologjikisht do të thotë para së gjithash të jeni pranë tyre duke mirëpritur shqetësimet dhe frikën e që kanë. Është thelbësore të kuptohen nevojat në mënyrë që të jeni në gjendje të jepni përgjigje adekuate për kërkesat e tyre.

Jepni informacione të thjeshta dhe të qarta

Të thuash të vërtetën në mënyrën më të thjeshtë është gjithmonë gjëja më e mirë për t’u bërë. Për ta bërë këtë në mënyrën më të mirë, çdo i rritur mund t’i referohet burimeve zyrtare, të tilla si Ministria e Shëndetësisë. Dhënia e informacionit në gjuhën e thjeshtë që është e përshtatshme për moshën e tyre, është mënyra më e mirë për t’i siguruar ata dhe për të lehtësuar të kuptuarit e asaj që po ndodh rreth tyre.

Mos i mbingarkoni me informacion

Shmangni shpenzimet e tepërta të kohës përpara mediave tradicionale dhe mediave sociale, në mënyrë që të mos rrisni paqartësinë në lidhje me ato që shohin dhe dëgjojnë. Ekspozimi i tepërt gjithashtu rrezikon të jetë mekanizëm kundërproduktiv dhe nxitës i refuzimit ose minimizimit të tepërt të situatës. Vazhdimi për të treguar imazhe të spitaleve, maska dhe azhornimi i vazhdueshëm i numrit të të prekurve dhe të vdekurve, mund të rrisë vetëm fantazitë dhe mendimet negative.

Sigurojini ata për masat mbrojtëse të marra

Shpjegojuni fëmijëve se të rriturit dhe veçanërisht institucionet po bëjnë gjithçka për t’i mbrojtur ata dhe njerëzit që janë afër tyre. Është thelbësore që fëmijët dhe të rinjtë të kuptojnë se sjelljet parandaluese si mbyllja e shkollave në disa vende, pezullimi i udhëtimeve shkollore dhe disa aktivitete grumbullimit e izolimi, janë masa të domosdoshme për një kontroll më të madh dhe garantimin e popullatës mbrojtje adekuate.

Njohuritë e sakta

Propozimi i momenteve të një analize të thelluar, përfshirë mënyrën përmes lojës, për të studiuar temat shkencore në lidhje me karakteristikat e virusit do të ndihmojë fëmijët dhe të rinjtë të ndjehen më të vetëdijshëm dhe gjithashtu të kuptojnë më mirë indikacionet e sjelljeve që do të adoptohen, të cilst janë treguar më herët nga autoritetet shëndetësore.

Jini shembulli i tyre

Të rriturit duhet të jenë të parët që ndjekin sjelljet e duhura: është thelbësore të tregoheni të kujdesshëm për të shprehur emocionet tuaja negative para fëmijëve dhe adoleshentëve, të cilët mund të ndikohen nga të rriturit përreth tyre. Është gjithashtu thelbësore që të rriturit të ndjekin me përpikëri rregullat dhe sjelljet e treguara nga institucionet kompetente, duke përfshirë fëmijët të bëjnë të njëjtën gjë.

Jini konsistentë çdo ditë

Mos ndryshimi i sjelljeve dhe shprehive tuaja, përveç nëse kërkohet nga autoritetet kompetente, është i rëndësishëm për të mos krijuar burime shtesë të ankthit dhe stresit. Për ata që e shohin veten të paaftë të shkojnë në shkollë ose të marrin pjesë në aktivitetet normale në të cilat janë mësuar, është e rëndësishme të mbani një sens normaliteti përmes lojës dhe studimit edhe në shtëpi.

Mos diskriminoni

Shmangni sjelljet ose deklaratat që janë diskriminuese ndaj të infektuarve ose personave që vijnë nga një zonë specifike gjeografike. Përsëri, të rriturit duhet të jenë një shembull dhe të jenë në gjendje t’u shpjegojnë fëmijëve që kryejnë vepra diskriminuese se kjo është sjellje e gabuar. Përballë një fëmije i cili mund të jetë viktimë e diskriminimit, është e rëndësishme të përpiqeni të përfshini prindër të tjerë, mësues dhe njerëz që janë afër fëmijës, në mënyrë që të mos e bëjnë atë të ndihet i përjashtuar, duke shkëmbyer informacionin e saktë.

Vlerësoni informacionet që vijnë nga media e re

Për të zvogëluar ndjenjën e izolimit, veçanërisht kur fëmijët janë të detyruar të qëndrojnë në shtëpi, teknologjitë dixhitale mund të jenë një mjet i dobishëm për socializimin dhe mësimin. Sidoqoftë, është e nevojshme që prindërit dhe të rriturit të promovojnë një përdorim të vetëdijshëm dhe të saktë të këtyre mjeteve nga ana e fëmijëve.

Gjestet e vogla bëjnë diferencën

Gjetja e mënyrave të reja dhe argëtuese për të inkurajuar fëmijët të sillen si duhet mund t’i ndihmojë ata të bëjnë gjeste të vogla në mënyrë të zakonshme. Ndonjëherë edhe një ritual i thjeshtë i çerdheve mund të ndihmojë në mësimin e fëmijëve që duart e tyre duhet të lahen për të paktën 20 sekonda, si dhe të mos vendosin duart në gojë ose të teshtijnë në pjesën e pasme të krahut. Pak nga pak, këto detaje të vogla, duke krijuar gjithashtu mundësi argëtimi, do të shndërrohen në zakone të shëndetshme.

Këto rituale mund ta kthejnë ankthin e fëmijëve në një zakon të shëndetshëm. Kështu mund të qëndrojmë pranë të vegjëlve këto ditë ku tema e koronavirusit është kryefjala e bisedave në internet dhe offline.

Përzgjidhni fjalët

Kur t’u flisni fëmijëve për virusin, përdorni fjalë që janë familjare për ta: grip, ftohje, kollë etj që mos të shtoni konfuzionin.

Nxisni komunikimin

Nxitini fëmijët të heqin çdo paqartësi duke ju pyetur juve, jo duke kërkuar burime të tjera informacioni.

Kontrolloni emocionet tuaja

Kur flisni me fëmijët, përpiquni të jeni edhe vetë të qetë. Në të vërtetë, emocionet që shfaqin fëmijët janë pasqyrë e emoioneve tuaja.

Mos tejkaloni masën

Përpiquni të jepni informacionin e nevojshëm, por të mos e tejkaloni masën. Mos flisni më shumë sesa duhet për këtë temë.

Lexo edhe: Koronavirusi në shtatzani, a ka rrezik t’i ngjitet fetusit?


  1. Si t’u flasim fëmijëve për koronavirusin, këshilla nga Save the Children dhe psikologia Lorela Garuli – Pergrate

    […] Si t’u flasim fëmijëve për koronavirusin, këshilla nga Save the Children dhe psikologia Lorela… […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kujdes nëse merrni këtë mesazh,...

Pavarësisht situatës së vështirë që po jetojmë, ka ende njerëz që duan të përfitojnë nga e të krijojnë hilaritet me mesazhe të pavërteta. Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero ka rënë pre...

A merret koronavirusi nga ushqimi...

Duke qenë se këtë periudhë po përballemi me një të keqe të madhe të panjohur, të shumta janë edhe pyetjet e dilemat në lidhje me të. Ndër shqetësimet më të...

SHBA ofron ndihmë për vendet...

Ambasada Amerikane në Shqipëri ka njoftuar me një postim në faqen zyrtare të Facebook-ut, për vendimin e ri të Agjencisë së Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Ndërkombëtar. USAID ka parashikuar një...

Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero: Mund...

Deri më tani, sipas ministrisë së Shëndetësisë janë zyrtarisht 42 persona të prekur nga Covid 19, por sipas mjekut infeksionist Pëllumb Pipero, mund të jetë mbi 400 të infektuar. “Nëse...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


[nextend_social_login login="1" link="1" unlink="1" ] X

Ndrysho fjalkalimin


X