Si të përballoni dhimbjen e nervit shiatik gjatë shtatzanisë?

Dhimbje të ndryshme janë mjaft të mëdha për periudhën  gjatë shtatëzanisë, dhe një nga shqetësimet më të zakonshme të shtatëzanisë është dhimbja e poshtme e shpinës, veçanërisht pasi shtatzënia avancon.
0 0

Një dhimbje therëse dhe goditëse që vjen nga fundshpina në këmbë mund të ndihet herë pas here. Por nga se shkaktohet ajo? Ka mundësi që kjo dhimbje të jetë dhimbja e nervit shiatik, një gjendje e shkaktuar nga ngjeshja ose ndrydhja e nervave.

Çfarë është shiatiku?

Dhimbja e nervit shiatik është një gjendje nervore e dhimbshme që përfshin ndrydhjen e nervit shiatik, një rrjet nervash që kalojnë nga pjesa e poshtme e shpinës deri në fundshpinë dhe në këmbën tuaj. Nervi mund të jetë i ngjeshur në çdo pikë përgjatë tij, duke filluar brenda shtyllës kurrizore, e cila zakonisht shkaktohet nga një hernie diskale, ose përgjatë itinerarit të nervit ndërsa kalon nëpër legen dhe poshtë këmbës. Kur kjo ndodh,  ndonjëherë ndjehet si një ngërç i mprehtë ose një goditje elektrike poshtë këmbës.

Shkaqet e nervit shiatik gjatë shtatzënisë?

Në popullatën e përgjithshme, dhimbja e nervit shiatik shkaktohet zakonisht nga hernia diskale — por dhimbja e nervit shiatik për shkak të një hernie diskale është në të vërtetë mjaft e rrallë gjatë shtatzanisë, duke prekur afërsisht 1 përqind të nënave. Sidoqoftë, nervi shiatik mund të shtypet nga gjëra të tjera që janë shumë të zakonshme në shtatzani. Ligamentet e liruara, ënjtja e përgjithshme e trupit dhe pozicioni i një fëmije në rritje në legen mund të ushtrojnë  të gjithë presion mbi nervin shiatik. Në fakt, 50 deri 80 përqind e grave  shtatzëna vuajnë nga dhimbja e nervit shiatik në shtatzani.

Simptomat e nervit shiatik

 • Dhimbje të mprehta, si ngërç ose si dhimbje elektrike, në shpinë, në fundshpinë dhe në këmbë.
 • Ndjesia e kunjave dhe gjilpërave në shpinë, të pasme ose këmbë
 • Ndjeshmëri të madhe në pjesën e mesit të shtyllës kurrizore
 • Dobësi në këmbët tuaja

Një diagnozë e nervit shiatik gjatë shtatzanisë bëhet zakonisht nga një mjek ose kirurg ortopedik duke kryer një historic të detajuar mjekësor dhe ekzaminim fizik.

Si të qetësoheni nga dhimbja e nervit shiatik gjatë shtatzënisë?

Më poshtë janë disa trajtime në shtëpi që mund të ofrojnë lehtësim të dhimbjes së nervit shiatik gjatë shtatzanisë:

 • Terapi fizike. Shtatzënia ndryshon hapjen e legenit tuaj për shkak të lirimit të ligamenteve dhe ndryshimit në qendrën tuaj të gravitetit. Terapistët fizikë do t’ju udhëzojnë ndoshta për një program terapeutik.
 • Mbajtja me ujë të ngrohtë. Nxehtësia mund të ndihmojë në qetësimin e një nervi të irrituar.
 • Masazh. Masazhet nga terapistët e certifikuar kryesisht me goditje të lehta për të ndihmuar në relaksimin e tensionit të muskujve.
 • Ushtrimet me ndikim të ulët. Ushtrimet si joga, pilates dhe noti ndihmojnë në ruajtjen e fleksibilitetit dhe forcimin e muskujve.
 • Ilaçet pa recetë. Tylenol mund të përdoret me ndërprerje për të ndihmuar me dhimbjen.
 • Trajtime alternative. Akupunktura, puna kiropraktike dhe reiki janë shembuj të disa trajtimeve alternative që mund të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjeve të nervit shiatik gjatë shtatzanisë.

Nëse dhimbja nga nervi shiatik, mpirja ose ndjesia sikur ju shpojnë gjilpërat, ndikojnë ndjeshëm në cilësinë e jetës tuaj ose aftësinë tuaj për të shkuar në punë, duhet të vlerësoheni nga një kirurg ortopedik. Ata do të kryejnë test fizik dhe do të diskutojnë vlerësime shtesë dhe mundësi trajtimi që janë të sigurta gjatë shtatzanisë.

Por në fund ka një lajm të mirë:  Për shumicën e nënave, simptomat e nervit shiatik gjatë shtatzanisë zakonisht zhduken në muajt e parë pas lindjes. Sidoqoftë, një e treta e grave  ende mund të kenë dhimbje të shpinës edhe kur kanë kaluar tre muaj pas lindjes. Në këtë rast, vlerësimi nga një kirurg ortoped për të përjashtuar shkaqe shtesë të dhimbjes duhet të kryhet patjetër.

Si të parandaloni nervin shiatik?

Mënyra më e mirë për të parandaluar dhimbjen e nervit shiatik në shtatzëni është të qëndroni aktive fizikisht dhe të ndërtoni muskuj të fortë në shpinë dhe në fundshpinë. Ka plot arsye pse duhet të bëni stërvitje të lehta gjatë shtatzënisë.   Disa mënyra të shkëlqyera për të bërë  disa ushtrime të moderuara, të sigurta për shtatzëninë, përfshijnë:

 • Not
 • Gjimnastikë me intensitet të ulët
 • Ecje
 • Joga dhe pilates

Lexo edhe: 6 Llojet e punëve shtëpiake që gratë shtatzëna duhet të shmangin


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Shumë pranë kurës që fëmija...

Testuar në një grup majmunësh, një trajtim i ri bazuar në një dozë të vetme të dy antitrupave, rezulton i aftë për të parandaluar transmetimin e HIVit nga nënat e...

Koronavirusi në shtatzani, a ka...

Koronavirusi në shtatzani Siç e dimë, koronavirusi ka ardhur deri në Itali e Greqi dhe rastet e infeksionit rriten orë pas ore, si dhe frika. Gratë shtatzëna sigurisht paraqiten në...

Rreziku i trombofilisë dhe trombozës...

Në shtatzëni, rreziku i trombozës rritet sepse gjaku ka tendencë të mpikset më shumë. Gjithashtu mund të shtohen faktorë të tjerë rreziku. Pse ndodh kjo dhe çfarë duhet bërë në...

Ndotja në shtatëzëni: smogu depërton...

Ky është rezultat i një studimi të kryer nga Universiteti Hasselt në Belgjikë dhe i botuar në revistën shkencore Nature Communication. Sipas ekspertëve, hulumtimi është prova e parë që karboni...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


[nextend_social_login login="1" link="1" unlink="1" ] X

Ndrysho fjalkalimin


X