Si të mbani nën kontroll gripin, këshillat

0 0

Të marrësh të ftohtin ose gripin shpesh herë është një realitet i frikshëm. E nëse nuk ka asnjë mënyrë për të ndaluar mikrobet që të depërtojnë, ka mënyra të tjera për ta bërë përvojën më pak të neveritshme. E gjitha kjo varet se si kujdeseni për veten tuaj.  Çdo njeri mund të preket nga virusi i gripit stinor dhe ta përhapë atë tek të tjerët.  është sëmundje që kap më shumë moshat e reja sidomos nxënësit e shkollave pasi në ambjentet e mbyllura mundësia e përhapjes është më e madhe , personeli mjekësor shitëset e  dyqaneve, lokalet pasi mundësia e kontaktit me njerëz të sëmurë është më e madhe  të gjithë jemi të rrezikuar nga gripi por një grup popullate është më në rrezik se të tjerët për arsye se e kalojnë më rëndë sëmundjen dhe janë më të prirur për të bërë ndërlikimet e gripit.

A po kërkoni një mënyrë për t’i mbajtur simptomat në stadin më të ulët?

 Këtu janë disa këshilla të ekspertëve për t’ju ndihmuar të mbani sistemin imunitar sa më të shëndetshëm

  • Merrni vitamina
  • Mundohuni të pushoni më shumë se zakonisht
  • Mbani nën kontroll stresin.
  • Pini shumë ujë
  • Mos kaloni vaktet
  • Kurseni energji
  • Mos shkoni në punë
  • Qëndroni larg nga temperaturat e ftohta
  • Kujdes higjenën

 

 

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kryeministri jep njoftimin për rihapjen...

Kreu i qeverisë Edi Rama ka dhënë një njoftim shumë të rëndësishëm për të gjithë qytetarët shqiptarë, të cilët prej orës 13:00 të ditës së shtunë janë të vetëkarantinuar në...

Po qëndroni në shtëpi me...

Për të gjithë prindërit që nuk po shkojnë në punë duke u kujdesur për fëmijët e tyre që gjithashtu nuk po shkojnë në shkollë, kryeministri Edi Rama, ka njoftuar  se...

Didi është mërzitur, histori për...

Ky është një tregim me figura për fëmijë në të cilin shpjegohet koronavirusi dhe çfarë duhet të bëjnë fëmijët në keto raste, nga psikologia Manolita Hida.

Një jetesë e shëndetshme ju...

  Studiuesit thonë se një stil jetese i shëndetshëm mund të shtojë një dekadë në jetëgjatësinë tuaj. Studiuesit identifikuan pesë faktorë jetese si të rëndësishëm, përfshirë dietën, stërvitjen dhe mbajtjen...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


[nextend_social_login login="1" link="1" unlink="1" ] X

Ndrysho fjalkalimin


X