Si te kujdesemi ne menyren e duhur per dermatitin atopik?

0 0

Kur lëkura e bebes është e thatë dhe shumë e ndjeshme ndaj faktorëve të jashtëm mund të shfaqet dermatiti atopik. Në rast të tillë zgjidhja më e mirë është përdorimi i metodave natyrale.

Çfarë i bën mirë lëkurës delikate të fëmijës?

Lëkura e fëmijës që vuan nga dermatiti atopik ka nevojë për një përkujdesje të vecantë si edhe për një hidratim të mirë. Gjithashtu mund të veproni kështu:

Në shtëpi:

  • Përdorni veshje prej materiali pambuk ose lin me ngjyra të hapura.
  • Evitoni vendosjen e tapetëve dhe moketëve të cilat mbledhin pluhurin dhe mykun. E njëjta gjë vlen edhe për arushët e pellushit.
  • E mbani ambientin e shtëpisë shumë të ajrosur.

Në plazh:

  • Në plazh përdorni një krem mbrojtës me faktor shumë të lartë.
  • E shpëlani gjithmonë fëmijën pasi ka dalë nga deti me ujë të pastër.
  • Nëse fëmija ka një lezion në lëkurë e mbroni me anën e një garze në mënyrë që të mos hyjë në kontakt me rërëbn dhe për pasojë infektohet.

Larja e fëmijës:

  • Mos i bëni fëmijës banjo cdo ditë, kjo pasi larja e shpeshtë do t’ja heqë më tepër yndyrën lëkurës.
  • E lani fëmijën 1-2 herë në javë, me ujë jo shumë të nxehtë duke hedhur një lugë vaj ulliri në ujë ose një lugë niseshte orizi.
  • Përdorni gjithmonë produkte delikate që nuk krijojnë shumë shkumë.
  • E thani mirë lëkurën e fëmijës me anën e prekjes dhe jo fërkimit si edhe aplikoni një vaj specifik (mund të jetë edhe vaji i ullirit).

 

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Oligosaharidet e qumështit njerëzor dhe...

Qumështi i gjirit është jashtëzakonisht kompleks. Çdo pikë e qumështit të gjirit përmban mijëra molekula të ndryshme që veprojnë se bashku në harmoni të plotë, si muzikantët e një orkestre,...

Nëna me kronavirus sjell në...

Një grua e prekur nga koronavirusi ka sjellënë jetë një fëmijë ditën e sotme në Greqi. Nëna e infektuar, e cila vuan edhe nga sëmundje koronare të zemrës, e lindi...

Lind foshnja e parë me...

Një foshnjë e porsalindur ka rezultuar pozitive për koronavirusin në atë që mendohet të jetë rasti më i ri i sëmundjes në Mbretërinë e Bashkuar. Nëna e fëmijës, e cila...

Smogu i qytetit dëmton sytë...

Ndër dëmet e shumta për shëndetin e shkaktuar nga grimcat e imëta të smogut, ekziston edhe tharja e filmit të çmuar të lotëve që mbulon sipërfaqen e syve: ekspertët flasin...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


[nextend_social_login login="1" link="1" unlink="1" ] X

Ndrysho fjalkalimin


X