Si të gatuajmë karkaleca me salcë qumështi

0 0

Ka shumë mënyra për përgatitjen e karkalecave, por po ju tregojmë një prej tyre që përgatitet shumë thjesht dhe shpejt.

Përbërësit:

karkaleca sipas sasisë që dëshironi;

1 thelb hudhre;

1 lugë filadeldia;

1/2 gotë qumësht;

kripë.

Përgatitja:

Në një tigan me zjarr të ngadaltë skuqim thelbin e hudhrës të grirë në vajin e ullirit dhe shtojmë karkalecat. I skuqim nga 30 sekonda në secilën anë.

Më pas shtojmë një lugë filadelfia. Kur të jetë shkrirë, shtojmë edhe qumështin dhe do të formohet një masë kremoze.

Karkalecat do të jenë gati për më pak se 5 minuta.

Lexo edhe: Karkalecat në shtatzëni, a e lëndojnë fëmijën?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Petulla sipas metodës së vjetër

 Përmbajnë: 158 kalori; 5.9 gramë yndyra; 21.7 gramë karbohidrate; 4.5 gramë proteina; 38 miligramë kolesterol 504 miligramë natrium. Përbërësit: 1 1/2 gota miell; 3 1/2 lugë çaji sodë buke; 1 lugë...

Si të gatuajmë byrek me...

Përbërësit: 1 pako petë; gjysmë kilogram spinaq; 3 kokrra vezë; 2 copa djathë; pak gjalpë; gjethe qepe (nëse dëshironi); 1 gotë qumësht. Përgatitja: Marrim petët dhe 2-3 prej tyre i...

Si të përgatisim brusketa

Brusketat sherbejne si antipasta per shume vakte: dreke ose darke. Po ju japim tre receta per pergatitjen e tyre.

Bakllavaja turke

Përbërësit e bakllavasë turke 1 kg  miell; 7 vezë (4 të  plota dhe 3 vetëm të verdhat); 1 gotë uji me vaj; 1 gotë uji me kos ; Pak lëng...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


[nextend_social_login login="1" link="1" unlink="1" ] X

Ndrysho fjalkalimin


X