Si ndikon djersa tek ata që vuajnë nga urtikaria

0 0

Në verë, rritet numri i njerëzve (të rritur dhe fëmijë) me probleme të urtikaries. Kjo varet nga nxehtësia, djersitja e theksuar, por edhe nga pjeshkët dhe luleshtrydhet.

Ilaçet dhe efektet anësore

Problemi i vërtetë është se në rreth 30% të rasteve ilaçet nuk janë në gjendje të japin lehtësim për ata që vuajnë dhe për këtë arsye opsioni kryesor është administrimi i kortizonit, i cili megjithatë mund të ketë efekte anësore të konsiderueshme. Për këtë arsye, sipas ekspertëve, në rastet më të rënda rekomandohet të drejtoheni te barnat biologjike.

Omalizumabi, efektiv por i shtrenjtë

Sipas mjekëve, nëse omalizumabi, një ilaç i bazuar në antitrupa monoklonalë kundër urtikaries kronike, do të vihej në dispozicion për të gjithë, kostot do të ishin shumë të larta dhe jo kushdo do të ishte në gjendje t’i përballonte.

Si duket urtikaria

Në format akute, fillimi është i papritur, me fillimin e manifestimeve në intervale të ndryshme në varësi të alergjenit nxitës. Koha ndryshon nga disa minuta në disa orë. Simptoma e parë shpesh është një ndjesi djegieje ose kruajtjeje me kohëzgjatje të shkurtër, e ndjekur ose e shoqëruar nga shfaqja e njollave që ndryshojnë shumë në shtrirje, shpërndarje dhe kohëzgjatje. Përsëritjet ndërhyjnë me frekuenca të ndryshme. Në format e urtikarisë kronike, shpërthimet ndërhyjnë në momente të njëpasnjëshme, ndërsa kruajtja mund të jetë aq intensive sa të shkaktojë pagjumësi.

Lexo edhe: Urtikaria tek femijet, cfare eshte dhe perse shkaktohet


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Oligosaharidet e qumështit njerëzor dhe...

Qumështi i gjirit është jashtëzakonisht kompleks. Çdo pikë e qumështit të gjirit përmban mijëra molekula të ndryshme që veprojnë se bashku në harmoni të plotë, si muzikantët e një orkestre,...

Smogu i qytetit dëmton sytë...

Ndër dëmet e shumta për shëndetin e shkaktuar nga grimcat e imëta të smogut, ekziston edhe tharja e filmit të çmuar të lotëve që mbulon sipërfaqen e syve: ekspertët flasin...

Emra per vajza dhe emra...

Zgjedhja e emrit të fëmijës shpesh mund të çojë në “krizë” prindërit, në kuptimin që mendojnë se tashmë e kanë vendosur dhe më pas gjithçka kthehet sërish në fillim duke...

Tragjedi në Berat, vdesin foshnjat...

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur dje në Berat, ku dy binjakë 5-muajsh, ndërruan  jetë. Ata u dërguan në spital të pajetë dhe dyshimet e para ishin se fëmijët mund...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


[nextend_social_login login="1" link="1" unlink="1" ] X

Ndrysho fjalkalimin


X