Shumë pranë kurës që fëmija të mos marrë SIDA nga nëna

0 1

Testuar në një grup majmunësh, një trajtim i ri bazuar në një dozë të vetme të dy antitrupave, rezulton i aftë për të parandaluar transmetimin e HIVit nga nënat e infektuara te foshnjat.

Sot flitet për të më pak se në të kaluarën. Por HIV nuk është zhdukur, përkundrazi: është një virus ende i përhapur në shumë pjesë të botës dhe gjithashtu i pranishëm në vendin tonë. Kjo është arsyeja pse kërkimi nuk ndalet. Zbulimi i fundit ka të bëjë me një trajtim të bazuar në dy antitrupa që do të jenë në gjendje të parandalojnë transmetimin e HIV-it tek foshnjat nga nëna. Studimi që testoi efektivitetin e tij, u krye nga një ekip studiuesish amerikanë dhe u botua në revistën Nature Communications.

Një virus shumë i rrezikshëm

HIV ose virusi i imunitetit të njeriut është një mikroorganizëm shumë i rrezikshëm që përmbahet në gjak, sekrecione gjenitale dhe qumështin e gjirit të personave të infektuar. Kur bini në kontakt me këto lëngje të infektuar, keni rrezik të infektoheni. Virusi HIV ka një karakteristikë të veçantë: sapo të hyjë në trup, ai mbyt qelizat dhe shumohet, duke shkatërruar gradualisht disa komponentë të rëndësishëm të sistemit të mbrojtjes. Kështu, organizmi i një personi të sëmurë, dobësohet gjithnjë e më shumë.

Si u krye studimi

Autorët i ndanë të porsalindurit në tre grupe. Një grup iu nënshtrua trajtimit standard antiretroviral tre-javor për HIV duke filluar 48 orë pas ekspozimit ndaj virusit. Grupi i dytë mori një kurë të re, bazuar në dy antitrupa të kombinuar të quajtur PGT121 dhe VRC07-523, të administruar në një dozë të vetme 30 orë pas ekspozimit. Më në fund, të njëjtat antitrupa u administruan në grupin e tretë, por në katër doza më të vogla dhe më të vonuara, deri në 48 orë pas ekspozimit.

Rezultatet janë premtuese

Duke analizuar gjendjet shëndetësore të tre grupeve, autorët zbuluan se të dy të vegjlit që kishin marrë një dozë të vetme të kombinimit të ri me dy antitrupa dhe ata të trajtuar me kurën aktualisht në përdorim nuk e zhvilluan HIV. Megjithatë, në grupin e trajtimit të vonuar, gjysma e të porsalindurve zhvilluan formën e HIV që prek majmunët.

Ekspertët arritën në përfundimin se ky studim hap rrugën për trajtime të reja për HIV tek foshnjat, shumë më të shkurtra se ato të përdorura në atë kohë. Është hera e parë, në të vërtetë, që një dozë e vetme e antitrupave të administruar menjëherë pas ekspozimit viral ka treguar veten të aftë për të mbrojtur të vegjlit  nga infeksioni HIV. Kërkime të reja do të jenë të nevojshme për të vlerësuar fizibilitetin e kësaj kure tek njerëzit.

E dinit?

Të qenit HIV pozitiv nuk do të thotë gjithmonë të jesh i sëmurë: nga infeksioni, domethënë nga koha kur ju merrni infeksion HIV, deri tek vetë sëmundja, SIDA, në fakt mund të zgjasë disa vjet.

Lexo edhe: Zbulim i rëndësishëm mjekësor: Shërohet personi i dytë me HIV Aids


  1. Shumë pranë kurës që fëmija të mos marrë SIDA nga nëna – Pergrate

    […] Shumë pranë kurës që fëmija të mos marrë SIDA nga nëna […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Koronavirusi në shtatzani, a ka...

Koronavirusi në shtatzani Siç e dimë, koronavirusi ka ardhur deri në Itali e Greqi dhe rastet e infeksionit rriten orë pas ore, si dhe frika. Gratë shtatzëna sigurisht paraqiten në...

Rreziku i trombofilisë dhe trombozës...

Në shtatzëni, rreziku i trombozës rritet sepse gjaku ka tendencë të mpikset më shumë. Gjithashtu mund të shtohen faktorë të tjerë rreziku. Pse ndodh kjo dhe çfarë duhet bërë në...

Ndotja në shtatëzëni: smogu depërton...

Ky është rezultat i një studimi të kryer nga Universiteti Hasselt në Belgjikë dhe i botuar në revistën shkencore Nature Communication. Sipas ekspertëve, hulumtimi është prova e parë që karboni...

Si të përballoni dhimbjen e...

Një dhimbje therëse dhe goditëse që vjen nga fundshpina në këmbë mund të ndihet herë pas here. Por nga se shkaktohet ajo? Ka mundësi që kjo dhimbje të jetë dhimbja...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


[nextend_social_login login="1" link="1" unlink="1" ] X

Ndrysho fjalkalimin


X