Shtatzane? Ja si ta kuptoni nepermjet dhimbjeve te barkut

0 0

Midis shenjave të ndryshme që mund t’ju tregojnë ngjizjen e një shtatzanie, mund të përmdendim edhe dhimbjet e barkut të shkaktuara nga implantimi i embrionit.

Java e parë e shtatzanisë

Një ndër shenjat më të hershme të shtatzanisë është gjakderdhja e shkaktuar nga implantimi (vendosja) e embrionit në muret e uterusit, e cila do të shoqërohet edhe me krampe në zonën e fundit të barkut (dhimbje në fund të barkut). Zakonisht këto shenja shfaqen në javën e parë të shtatëzanisë, megjithatë në disa raste edhe mund të mungojnë. Dhimbjet e barkut në momentet e para të shtatëzanisë që do të shkaktohen pikërisht nga implantimi i embrionit në mitër, nuk do të kenë të njëjtin intesitet për gra të ndryshme, por edhe për të njëjtën grua në shtatëzani të ndryshme.

shenjat e para te shtatzanis dhimbje barku

Dhimbjet e barkut gjatë shtatzanisë

Dhimbjet e barkut në shtatzani mund të kenë domethënie të ndryshme, e cila do të interpretohet ndryshe për faza të ndryshme. Në momentin që ato do të shfaqen gjatë javës së parë të shtatëzanisë do të jenë si një lloj bezdie, më shumë se një dhimbje në kuptimin e plotë të fjalës, pra më e lehtë se një dhimbje e vërtetë. Në javët në vazhdim një dhimbje barku do të shkaktohet edhe nga zgjerimi i uterusit, por një arsye tjetër mund të jetë edhe ngadalësimi i funksionit të stomakut gja e cila do të shkaktojë dhimbje pikërisht në këtë organ.

Lexoni edhe: Ndjeshmeria ndaj aromave gjate shtatzanise mbron femijen 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Cilat janë përparësitë e testit...

Edhe pak do të vije ne jetë anëtari me i ri në familjen tuaj? Nga momenti kur ti sheh dy vijat në testin e shtatzënisë apo kur ti dëgjosh të...

Ndotësit në shtatzani ulin inteligjencën...

  Ndotësit në shtatzani, të tillë si plumbi dhe mërkuri, mund të shkaktojnë dëmtim të trurit dhe ndikojnë në anën intelektuale të fëmijëve. Ata quhen retardantë të flakës: përkundër emrit...

Alkooli dhe duhani në shtatzani...

Foshnjat e lindura nga nënat që konsumuan alkool dhe duhan gjatë shtatzanisë kanë një rrezik të rritur 12 herë për Sids në krahasim me foshnjat të cilat nuk ishin të...

Nëna e ardhshme tregon përse...

Lindja është një nga përvojat më të shenjta të jetës që do të provoni ndonjëherë për kaq shumë arsye. Të mirëpresësh një foshnjë është një ngjarje fizike si asnjë tjetër....

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


[nextend_social_login login="1" link="1" unlink="1" ] X

Ndrysho fjalkalimin


X