Shikimi i filmave ju bën të plakeni para kohe, ja se ç’thotë studimi

Nëse keni menduar se kinemaja duhet rikthyer në modë, gaboheni.
0 0

Një studim paralajmëron se nëse shikoni filmat tuaj të preferuar mund të përshpejtoni shenjat e plakjes.

Ekspertët besojnë se ne tendosim fytyrat gjatë shikimit të filmave që na ngacmojnë ose na tmerrojnë, ose edhe kur qeshim gjatë komedive, duke bërë që në fytyrë të na shtohen më shumë rrudha.

Një studim i 2,000 personave që shikonin filma, zbuloi se ata e tendosnin fytyrën e tyre nga frika 20 herë gjatë një filmi horror, dhe 50 herë gjatë një filmi thriller me tension dhe befasi.

Ndërkohë, personat e testuar qeshën ose buzëqeshën 115 herë gjatë një filmi komedi.

Dr. Harry Singh, i markës së bukurisë Foreo, i cili drejtoi studimin, tha se shprehitë e tronditjes dhe mërzitjet mund të krijojnë vija tek vetullat e vrenjtura dhe kur kjo përsëritet brenda një periudhe 5 vjeçare, rrudhat shtohen duke u bërë 50% më të theksuara.

Edhe të qeshurat gjatë filmave shtonin rrudhat me 40 për qind.

Lexo edhe: Pese filmat me te bukur qe mund te ndiqni gjate shtatzanise


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si i zgjidhin konfilktet çiftet...

Paralajmërim: ky material nuk ka të bëjë me kush fiton apo kush ka të drejtë. Kur luftoj me partnerin tim, ndihem sikur bota po shembet përreth meje. Unë jam një...

Çfarë dua t’u mësoj fëmijëve...

Po bisedoja me burrin tim një ditë, kur krejt papritur më erdhi një mendim. "A mund të besosh se një ditë djalit tonë do t'i thyhet zemra dhe ne nuk...

Çfare ndodh me trurin tone...

Frika, ankthi e pasiguria janë ndjesi shumë normale pas situatave të rënda, siç ishte ajo e tërmetit të pak ditëve më parë. Psikologia Fleura Shkëmbi shpjegon nga ana shkencore se...

Pesë mënyra për të mbajtur...

Shkoni në shtrat rregullisht në të njëjtin orar Të shkuarit në gjumë dhe zgjimi në një orar të rregullt, madje edhe gjatë fundjavave  do ta mësojë trupin tuaj. Ushqyerja e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


[nextend_social_login login="1" link="1" unlink="1" ] X

Ndrysho fjalkalimin


X