Sezoni i gripit të dyfishtë, pse jemi më të rrezikuar

0 1

 

  • Dy lloje gripi janë duke mbivendosur njëri-tjetrin këtë sezon të gripit.
  • Kjo do të thotë që mund të sëmureni dy herë nga llojet e ndryshme të gripit.
  • Ndërsa vaksina ndaj gripit nuk është zgjidhja e përsosur, mbetet mbrojtja më e mirë kundër gripit.

Gripi po vazhdon të jetë i fortë, me një shtrirje të gjerë. Me përhapjen edhe të koronavirusit, i cili u shpall një urgjencë globale e shëndetit të enjten nga Organizata Botërore e Shëndetit, situata është më serioze. Ju keni akoma më shumë të ngjarë të merrni gripin sezonal në këtë pikë.

Një në 10 persona preken nga gripi çdo sezon. Ne gjithashtu e dimë se virusi i gripit përhapet me lehtësi nga një person në tjetrin: Njerëzit mund të infektohen nga gripi nga një distancë e shkurtër nga personi i infektuar ose të bien në kontakt me grimcat nga teshtima apo kolla e një personi të sëmurë.

Ekspertët e shëndetit dyshojnë se kjo mund të jetë një sezon shumë vdekjeprurës i gripit.

Sezoni i gripit të dyfishtë

Një sezon i gripit të dyfishtë ndodh kur dy shpërthime të gripit mbivendosen njëri mbi tjetrin, një model i cili është shumë i pazakontë, sipas ekspertëve të gripit. Vitin e kaluar, për shembull, pamë që infeksionet A / H1N1 të binin herët, pasuar nga një valë tjetër e infeksioneve A / H3N2.

Pjesa më shqetësuese e një sezoni gripi të dyfishtë është se ju mund të sëmureni dy herë.

Vetëm sepse keni kaluar një grip të një lloji nuk do të thotë që jeni imun nga llojet e tjera.

Një sezon gripi i dyfishtë nënkupton gjithashtu që kemi më shumë të ngjarë të shohim një sezon të zgjatur të gripit.

Çfarë duhet të dini për llojet e gripit B dhe A

Fakti që llojet B mbizotërojnë këtë vit nuk është thjesht konfuz, është po ashtu shqetësues.

Llojet B nuk janë shfaqur për gati 30 vjet. Kjo do të thotë që shumë njerëz – veçanërisht fëmijët – kurrë nuk janë ekspozuar ndaj këtij gripi dhe për rrjedhojë, nuk kanë imunitet ndaj tij.

“Kur ka një gjë të rrallë, keni më shumë gjasa për ta marrë atë”. Koha e gjatë e mosshfaqjes së këtij lloji gripi, bën të vështirë gjithashtu vaksinimin.

Ende ka kohë për tu vaksinuar

“Nuk është vonë,” tha Moore për vaksinën, duke përmendur që ne ende nuk dimë me siguri se çfarë do të ndodhë më pas. Nëse gripi A vazhdon të përkeqësohet, siç ishte parashikuar, vaksina do t’ju mbrojë gjatë pjesës tjetër të sezonit. Edhe pse vaksina nuk është mbrojtja e përsosur për llojet B, ajo ende mund të ndihmojë në zvogëlimin e ashpërsisë së gripit.

Mos harroni: Duke u vaksinuar, jo vetëm që jeni duke mbrojtur veten, por edhe të tjerët që mund të jenë më të rrezikuar për zhvillimin e komplikimeve të rënda – si të moshuarit, gratë shtatzëna, fëmijët nën 2 vjeç dhe njerëzit me imunitet të dobësuar.

“Kur mbrohemi, ne me të vërtetë po mbrojmë ata që janë rreth nesh,” tha Moore.

Lexo edhe: Si të mbani nën kontroll gripin, këshillat


  1. Sezoni i gripit të dyfishtë, pse jemi më të rrezikuar – Pergrate

    […] Sezoni i gripit të dyfishtë, pse jemi më të rrezikuar […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


[nextend_social_login login="1" link="1" unlink="1" ] X

Ndrysho fjalkalimin


X