Sa zgjasin ftohjet e para tek fëmijët? Kjo gjë varet nga bakteret në hundë

Koha e rikuperimit nga një ftohje varet nga bakteret në traktin respirator ose mikrobiota e hundës.
0 0

Studiuesit e Universitetit të Bazelit (Zvicër) e thonë këtë në një studim të botuar në ERJ Open Research të Shoqatës Evropiane të frymëmarrjes, sipas të cilit jetëgjatësia e infeksioneve të para të frymëmarrjes duket se varet, të paktën pjesërisht, nga bakteret që gjenden tashmë në hundë.

Lloje të ndryshme të baktereve

Roland Neumann, një studiues në Spitalin e Fëmijëve në Universitetin e Bazelit, shpjegoi se zorrët nuk janë e vetmja pjesë e trupit që zhvillon llojet e ndryshme të baktereve; e njëjta vlen edhe për traktin respirator dhe grupi i këtyre mikroorganizmave, i cili merr emrin “mikrobiota”, gjithashtu ndikon në shëndetin e frymëmarrjes. Shumica e fëmijëve të përfshirë në studim u shëruan brenda dy javësh. Një numër më i vogël, nga ana tjetër, qëndroi sëmurë për një kohë më të gjatë dhe, duke krahasuar mikrobiomën e hundës tek të dy grupet e fëmijëve, ka dallime.

Ndikimi i mikrobiotës

Studiuesit zviceranë kanë vendosur kështu të verifikojnë nëse mikrobiota e sistemit të frymëmarrjes ndikon në rezultatin e ftohjes së parë tek fëmijët dhe infeksionet e tjera të zakonshme të frymëmarrjes. Për ta zbuluar, ata ekzaminuan 167 bebe që nuk kishin pasur kurrë ndonjë infeksion të frymëmarrjes. Prindërve të tyre iu kërkua që të kontaktojnë studiuesit kur të shihnin simptomat e para të ftohjes, kollitjes ose çrregullimeve të tjera otorhinolaringologjike, në mënyrë që ata të mund të merrnin një mostër mukoze për t’u ekzaminuar dhe më pas të monitoronin ecurinë e simptomave. Tre javë pasi filluan ftohjet e para tek fëmijët, studiuesit kryen një ekzaminim të ri të hundës për të parë se si kishte ndryshuar mikrobiota.

Rreziku nga astma

Fëmijët që kishin një mikrobiotë ku nuk mbizotëronin bakteret e familjeve Moraksella dhe Streptokok kishin shërim më të shpejtë. Hipoteza është se një përbërje e ndryshme e baktereve mund të ketë një efekt mbrojtës. Arsyeja nuk është akoma e qartë, por zbulimi është i rëndësishëm sepse ekziston një lidhje e qartë midis simptomave të frymëmarrjes në vitin e parë të jetës dhe rrezikut të zhvillimit të astmës në moshën shkollore.

Lexo edhe: A duhet t’u japim ilaçe për ftohje dhe kollë foshnjave dhe fëmijëve?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Emra per vajza dhe emra...

Zgjedhja e emrit të fëmijës shpesh mund të çojë në “krizë” prindërit, në kuptimin që mendojnë se tashmë e kanë vendosur dhe më pas gjithçka kthehet sërish në fillim duke...

10 këshilla klasike të prindërimit...

Mos të duket ndonjë nga këto këshilla e njohur? Komunikimi është themeli për një marrëdhënie të mirë. Bëhu një shembull i mirë për fëmijën tënd. Qëndrueshmëria është çelësi. Ne dëshirojmë...

A ndikon keq te fëmijët...

Besoje apo jo, pyetem shpesh nëse të qenurit një nënë që punon është diçka e keqe për zhvillimin e fëmijës dhe në të shumtën e rasteve, përgjigjia ime tingëllon ‘jo’!...

“Strategjia më e mirë që...

Që nga janari oreksi i saj gradualisht është ulur, por nuk jam e sigurt nëse është për shkak të dhëmbëve ose fazës së saj të rritjes. E kontrollova nga doktori,...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


[nextend_social_login login="1" link="1" unlink="1" ] X

Ndrysho fjalkalimin


X