Sa janë mundësitë që të prekemi nga kanceri i gjirit në shatztani?

0 0

Shumë gra mendojnë se nuk mund të preken nga kanceri i gjirit ndërsa janë shtatzënë. Kanceri i gjirit gjatë shtatzanisë është i rrallë, por mund të ndodhë. Gratë duhet të marrin seriozisht ndryshimet në gjoksin e tyre dhe t’i kontrollojnë ato te mjeku.

Në fakt, kanceri i gjirit është lloji më i zakonshëm i kancerit të zbuluar gjatë shtatzanisë ose gjatë dhënies së gjirit, sipas Shoqatës Amerikane të Kancerit. Është e rrallë, por incidenca pritet të rritet ndërsa gratë vonojnë lindjen, duke pasur fëmijë më vonë në jetë.

Qëndroni vigjilente, këshilloi Courtney Vito, një profesore e Onkologjisë Kirurgjikale, jini të vetëdijshme për çdo ndryshim në gjinjtë tuaj dhe nëse diçka duket se nuk shkon, shkoni të kontrolloheni. “Po, ju mund të prekeni nga kanceri i gjirit ndërsa jeni shtatzënë, porju mund të prekeni edhe ndërsa jeni duke ushqyer me gji. Po, është e rrallë. Por jo, nuk është normale që të keni një sipërfaqe të ngurtë apo masë në gjoks”, – tha ajo.

Kur Vito ishte shtatzënë me fëmijën e saj të parë, ajo vuri re një masë të vogël në gjoksin e saj. Obstetri i saj nuk mund ta ndjente atë. Më vonë në shtatzëninë e saj, ajo ndryshoi mjekët për shkak të çështjeve të disponueshmërisë. Mjeku i ri kontrolloi masën me ultratinguj dhe zbuloi një masë të mirë.

“Ishte një fibroadenomë, e cila nuk mund të kthehet në kancer, por rritet gjatë shtatzënisë”, tha ajo. “Me një imazh të mirë, cilësi dhe një provim klinik cilësor, zakonisht mund ta identifikoni atë.”

Ajo që mësoi nga përvoja është se çdo grua duhet të vazhdojë kontrollet derisa të ketë prova se ndryshimi në trupin e tyre është normal.

“Unë kam pasur disa nëna shtatzëna në praktikën time dhe tipari i mrekullueshëm për të gjitha historitë e tyre është se ato kishin një ndjenjë, e dinin se kishte diçka të gabuar dhe i shtyu drejt diagnozës. Unë këmbëngul se çdo grua ka nevojë dhe meriton të ketë prova në dorë, nëse ajo që ka është serioze apo jo”.

Kanceri i gjirit gjatë shtatzanisë është një diagnozë sfiduese, sepse është një periudhë kohore kur anatomia dhe fiziologjia e një gruaje ndryshon ndjeshëm dhe është e vështirë të dallojmë se çfarë ndryshimesh kanë të bëjnë me shtatzaninë dhe cfarë jo. Megjithatë, mjekët duhet të marrin në konsideratë nëse ka arsye të tjera që një grua mund të përjetojë dhimbje ose simptoma të tjera gjatë shtatzanisë.

Të rralla, por jo mjaft të rralla

Rreth një në çdo 3,000 gra shtatzëna është diagnostikuar me kancer të gjirit, sipas Shoqatës Amerikane të Kancerit, kështu që gjendja nuk është e zakonshme. Megjithatë, kanceri i gjirit shpesh diagnostikohet në një fazë të mëvonshme te gratë që janë shtatzanë dhe ka më shumë gjasa të përhapet në nyjet limfatike, pjesërisht për shkak të ndryshimeve të hormoneve gjatë shtatzanisë.

Këshilla për gratë shtatzëna:

Kontrolloni giinjtë. Për ndryshimet që vëreni diskutoni me mjekun tuaj.

Konsideroni një mamografi nëse gjeni një gungë. Diskutoni rreziqet me mjekun tuaj. Mamografia mund të zbulojë kancerin gjatë shtatzanisë dhe sasia e rrezatimit të nevojshme është e vogël dhe e fokusuar te gjinjtë. Barku është i mbrojtur për të parandaluar rrezatimin që të arrijë në mitër.

Mos harroni se kanceri i gjirit mund të trajtohet gjatë shtatzanisë. Kirurgjia për kancerin e gjirit është përgjithësisht e sigurt gjatë shtatzënisë dhe mundësitë e tjera të trajtimit mund të jenë gjithashtu të mundshme.

Lexo edhe: Vitamina D na mbron nga kanceri i gjirit


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Oligosaharidet e qumështit njerëzor dhe...

Qumështi i gjirit është jashtëzakonisht kompleks. Çdo pikë e qumështit të gjirit përmban mijëra molekula të ndryshme që veprojnë se bashku në harmoni të plotë, si muzikantët e një orkestre,...

Cilat janë përparësitë e testit...

Edhe pak do të vije ne jetë anëtari me i ri në familjen tuaj? Nga momenti kur ti sheh dy vijat në testin e shtatzënisë apo kur ti dëgjosh të...

Ndotësit në shtatzani ulin inteligjencën...

  Ndotësit në shtatzani, të tillë si plumbi dhe mërkuri, mund të shkaktojnë dëmtim të trurit dhe ndikojnë në anën intelektuale të fëmijëve. Ata quhen retardantë të flakës: përkundër emrit...

Smogu i qytetit dëmton sytë...

Ndër dëmet e shumta për shëndetin e shkaktuar nga grimcat e imëta të smogut, ekziston edhe tharja e filmit të çmuar të lotëve që mbulon sipërfaqen e syve: ekspertët flasin...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


[nextend_social_login login="1" link="1" unlink="1" ] X

Ndrysho fjalkalimin


X