Puna me orare të zgjatura mund të bëjë që t’ju bien flokët dy herë më shpejt

Puna me orë të gjata mund të dyfishojë shanset tuaja për të përfunduar pa flokë,  kanë pohuar studiuesit.
0 0

Shkencëtarët zbuluan se burrat që punonin më shumë se 52 orë në javë humbën flokët e tyre me dyfishin e shpejtësisë, krahasuar me ata që punonin më pak se 40 orë në zyrë.

Ata thonë se ka gjasa që stresi i shkaktuar nga puna dhe jo mungesa e kohës së mjaftueshem është shkaku kryesor për këtë.

Hulumtimi, i cili ekzaminoi më shumë se 13,000 burra të punësuar, besohet të jetë i pari që studion në mënyrë specifike ndikimin e orarit të gjatë të punës në humbjen e flokëve.

Ndryshimet në nivelin e hormoneve që ndodhin gjatë stresit mund të ndikojnë në disa zona të trupit.

Kur prodhohen hormone shtesë, ato mund të pengojnë rritjen e folikulave të  flokëve në kokën tuaj.

Studimet e mëparshme kanë treguar se stresi bën që sistemi imunitar të sulmojë këto folikula, por arsyet nuk dihen ende.

Mendohet gjithashtu se stresi bën që flokët të bien para kohe dhe të mos rriten qime të reja.

Akademikët që qëndrojnë pas studimit tani i kanë nxitur ligjvënësit të kufizojnë numrin e orëve që njerëzit mund të punojnë.

Studiuesit, nga Shkolla e Mjekësisë Universitare Sungkyunkëan në Seul, Koreja e Jugut, studiuan 13,391 burra të moshës midis 20 dhe 59 vjeç nga 2013 deri në 2017.

Ata u ndanë në tre grupe: ‘orare normale’, ku futeshin burrat të cilët punonin në një javë 40-orë, “orare të zgjatura” për burrat që  punonin deri në 52 orë, dhe ‘shumë te zgjatura” për ata që punonin mbi 52 orë.

Mosha, statusi martesor, arsimi, të ardhurat mujore të familjeve, pirja e duhanit dhe orari i punës u morën parasysh gjithashtu.

Orari i gjatë i punës u zbulua se lidhej ndjeshëm me zhvillimin e alopecisë, ose humbjes se flokëve.

Rënia e flokëve në grupin normal ishte dy përqind në fund të studimit. Në grupin me orar të zgjatur ishte tre përqind dhe gati katër përqind në kategorinë e burrave me orare shumë të zgjatura.

Studiuesit thonë se stresi është fajtori më i mundshëm, që shkakton dëme në folikulet dhe duke bërë që flokët të hyjnë në fazën e rënies përfundimtare.

Hulumtimi u botua në revistën “Environmental Medicine” dhe nuk përfshinte gratë.

Lexo edhe: Renia e flokeve pas lindjes, si ta ndaloni duke konsumuar sallate


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A mundet që burrat ta...

Shkencëtarët nga Universiteti i Cyrihut i kërkuan një grupi meshkujsh të renditnin aromat e trupit të 28 grave të një moshe riprodhuese. Gratë më parë ishin testuar për nivelin e...

Lumturia e një gruaje është...

Ne mund të mendojmë se diçka e tillë nuk do të ndodhë me ne, por nuk mjafton që vetëm ta besojmë këtë ide. Gjithmonë është më mirë të punoni për...

Rëndësia psikologjike e pranisë së...

Baballarët luajnë një rol të spikatur në çdo fazë të jetës së fëmijëve të tyre, qoftë në kohën e ngjizjes, ose gjatë fëmijërisë apo edhe gjatë ditëve në moshën madhore....

E thotë shkenca: meshkujt që...

Tentativat për të mbetur shtatzënë janë emocionuese, por le të jemi të sinqertë, pra këto tentativa mund të jenë edhe mjaft stresuese. Dhe shpesh e gjejmë veten duke vënë në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


[nextend_social_login login="1" link="1" unlink="1" ] X

Ndrysho fjalkalimin


X