Një mollë në ditë mban mjekun larg, kjo vlen shumë për fëmijët

0 0

Sipas një studimi të ri austriak, thënia popullore se një mollë në ditë e mban mjekun larg ishte e vërtetë dhe fuqia e mollëve është për shkak të miliona baktereve që ky frut përmban.

Më mirë të zgjidhni mollë organike

Sipas Gabriele Berg, një profesor në Universitetin e Teknologjisë në Graz dhe drejtues i hulumtimit, fuqia e mollës qëndron në bakteret e dobishme që kolonizojnë zorrët tona, duke kontribuar në mirëqenien e mikrobiotës së zorrëve, ose grupin e baktereve, kërpudhave dhe viruseve që vijnë nga ushqimi që hamë dhe që kolonizojnë përkohësisht zorrët. Megjithatë, për të marrë përfitime, është e rëndësishme që perimet dhe frutat të mos gatuhen sepse gatimi i vret këto mikrobe. Studimi analizoi mollët në të gjitha pjesët e tyre: bishtin, lëkurën, pulpën, farat. Doli se mollët organike kanë një koloni më të larmishme të këtyre baktereve që, sipas studiuesve, i bën ato më të shëndetshme dhe më të shijshme sesa kur gatuhen. 

Mikrobiota e zorrëve

Shumëllojshmëria në mikrobiotë duket se është çelësi për zorrë të shëndetshme dhe për këtë arsye efekti pozitiv i mollës varet nga 100 milion baktere të dobishme që kontribuojnë në mirëqenien e mikrobiotës. Sa më e larmishme të jetë dieta, aq më pak baktere të dëmshme ka. Dieta mesdhetare ndihmon shumë, por duhet pasur parasysh se mikrobiota jonë formohet në vitin e parë të jetës; më pas përbërja e saj ndryshon vetëm pjesërisht. Qëllimi është që të hartoni mikrobiotën siç ndodh sot me gjenomin, në mënyrë që të korrigjohen defektet më vonë.

A e dini se?

Përveç baktereve të dobishme për mikrobiotën, lëkura dhe pulpa e mollës përmbajnë polifenole që kanë një veprim antioksidues, anti-tumorial dhe anti-inflamator.

Lexo edhe: 5 perfitimet nga konsumimi i molleve jeshile ne shtatzani


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

1 racion kos në ditë...

Zbulohet një tjetër veti e dobishme e kosit: na mbron nga kanceri i gjirit. Thjesht hani një racion (tas) në ditë. Ja pse: Një racion kos natyral në ditë mban...

Mollët jeshile si ilaç, reduktojnë...

Mollët, për të gjithë vlerat e tyre ushqyese të çmuara, mund të konsiderohen më shumë se një ushqim, pothuajse një "ilaç". Aq më tepër nëse është mollë jeshile. Sipas një...

Ushqyerja e fëmijëve, kujdes me...

Ushqyerja për fëmijët, jo gjithçka është e mirë Në fëmijëri, një nga aspektet të cilit duhet t'i kushtohet vëmendje e veçantë është ushqimi. Që në moshë të re, në fakt,...

Kolikat (dhimbjet e barkut) dhe...

Mbi 20% e bebeve vuajnë nga kolikat Kur bebushi juaj nuk pushon së qari dhe vuan nga gazra të tepërt pas ushqyerjes, mund të ketë dhimbje barku. Në përgjithësi themi...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


[nextend_social_login login="1" link="1" unlink="1" ] X

Ndrysho fjalkalimin


X