Një jetesë e shëndetshme ju shton një dekadë jetëgjatësi

0 1

 

 • Studiuesit thonë se një stil jetese i shëndetshëm mund të shtojë një dekadë në jetëgjatësinë tuaj.
 • Studiuesit identifikuan pesë faktorë jetese si të rëndësishëm, përfshirë dietën, stërvitjen dhe mbajtjen e një peshe të moderuar të trupit.
 • Ekspertët thonë se dy gjërat më të rëndësishme për të shmangur janë pirja e duhanit dhe zhvillimi i mbipeshës.

Të gjithë do të donim të jetonim një kohë të gjatë duke gëzuar shëndet të mirë. Tani një studim i publikuar kohët e fundit ka arritur në përfundimin se ekzistojnë faktorë jetese që mund të rrisin shanset tuaja për të arritur një moshë më të vjetër pa probleme kronike shëndetësore. Ka pasur shumë hulumtime mbi zgjedhjet e jetesës, të tilla si pirja e duhanit, aktiviteti fizik, konsumi i alkoolit, menaxhimi i peshës dhe dieta, që ndikojnë në kohëzgjatjen tonë të përgjithshme të jetës dhe gjasat për të përjetuar sëmundje kronike. Sidoqoftë, disa studime kanë parë se si një kombinim i këtyre faktorëve lidhen me një jetë të gjatë pa sëmundje. “Ne kemi dashur të shohim nëse ndjekja e një diete të shëndetshme dhe stërvitja mund të zgjasin jetën, jo vetëm jetëgjatësinë, por jetëgjatësinë pa sëmundje kronike, të tilla si kanceri, sëmundjet kardiovaskulare dhe diabeti”, thotë Frank Frank Hu, MPH, profesor në Harvard dhe autori i studimit kryesor.

5 faktorë të rëndësishëm shëndetësorë

Studiuesit ekzaminuan të dhëna nga afro 73,000 infermiere femra të regjistruara në Shtetet e Bashkuara nga Studimi i Shëndetit të Infermierëve dhe nga pothuajse 40,000 profesionistë shëndetësorë meshkuj në Shtetet e Bashkuara. Pjesëmarrësit e studimit nuk kishin kancer, sëmundje kardiovaskulare ose diabet kur u regjistruan.

Pjesëmarrësit e studimit u vlerësuan në mënyrë rutinore për diagnoza të reja dhe vdekje nga kanceri, sëmundjet kardiovaskulare dhe diabet të tipit 2 për më shumë se 20 vjet. Studiuesit u përshtatën për moshën, prejardhjen etnike, historinë e mjekësisë familjare dhe konsideratat e tjera.

Faktorët e jetesës me rrezik të ulët të përdorur për të llogaritur një rezultat jetese të shëndetshme, përfshijnë:

 • mospirjen asnjëherë të duhanit
 • të paktën 30 minuta aktivitet fizik ditor
 • konsum i moderuar i alkoolit
 • mbajtja e një peshe të moderuar (e përcaktuar si një IMT më pak se 25)
 • një dietë me cilësi të mirë

Shtimi i këtyre pesë faktorëve së bashku dha një rezultat jetese të rrezikut të ulët që varion nga 0 në 5. Një rezultat më i lartë tregonte një mënyrë jetese më të shëndetshme.

“Mbani në mend se një mënyrë jetese e shëndetshme përfshirë elementët e mësipërme mund të bëjë mrekulli për të ndihmuar në mirëmbajtjen e një këndvështrimi pozitiv mendor dhe gjendjes fizike”.

Dieta është thelbësore

Të qenit selektivë në atë që hani është një nga faktorët më të rëndësishëm të jetesës.

“Ushqimet që janë të pasura me fibra janë studiuar gjerësisht për përfitimet që ato japin kur bëhet fjalë për shëndetin kardiovaskular, përfshirë rregullimin e presionit të gjakut,” tha eksperti Shelley Ëood. Ai shpjegon se këto ushqime janë me bazë bimore dhe përfshijnë drithëra, fruta dhe perime.

Për më tepër, bishtajoret, si fasulet, thjerrëzat dhe bizelet, janë vërtetuar se ulin rrezikun e sëmundjeve të zemrës, nivelin e lartë të kolesterolit dhe presionin e lartë të gjakut.

Për ata që dëshirojnë të ruajnë funksionin e zemrës dhe shëndetin, Ëood thotë se ata do të përfitojnë nga shmangia e ushqimeve të larta në sheqer, natrium, yndyra të ngopura dhe karbohidrate të rafinuara.

Pirja e duhanit, efektet e mbipeshës

Sipas studimit, burrat që pinin shumë duhan – 15 ose më shumë cigare në ditë – dhe burratë e gratë mbipeshë (të përcaktuara nga një IMT 30 ose më e lartë) kishin shansin më të ulët të jetëgjatësisë pa sëmundje në moshën 50 vjeçare.

“Ne pamë pesë faktorë jetese: një dietë të shëndetshme, mbajtjen e një peshe të shëndetshme të trupit, konsumin e moderuar të alkoolit, mos pirja e duhanit dhe të qenit aktivë fizikisht. Ata janë të gjithë të rëndësishëm. Por, për duhanpirësit, gjëja më e rëndësishme që duhet të bëjnë, natyrisht, është të ndalojnë pirjen e duhanit. Për njerëzit që janë obezë, është e rëndësishme të humbni peshë dhe të mbani një peshë të shëndetshme të trupit”.

“E vetmja gjë që mund të bëjë kushdo që pi duhan është thjesht të heqë dorë dhe të zvogëlojë rrezikun e sëmundjes dhe vdekjes me shifra dyshifrore, gjë që shihet përmes këtij studimi”.

“Në 1-10 vitet e para pas heqjes dorë, rreziku i sëmundjes së zemrës dhe kancerit të mushkërive bie, dhe deri në 15 vjet, rreziku i secilit është afër atij të një jo duhanpirësi,” shtojnë studiuesit.

Lexo edhe: Konsumi i kosit parandalon këtë lloj kanceri


 1. Një jetesë e shëndetshme ju shton një dekadë jetëgjatësi – Pergrate

  […] Një jetesë e shëndetshme ju shton një dekadë jetëgjatësi […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kryeministri jep njoftimin për rihapjen...

Kreu i qeverisë Edi Rama ka dhënë një njoftim shumë të rëndësishëm për të gjithë qytetarët shqiptarë, të cilët prej orës 13:00 të ditës së shtunë janë të vetëkarantinuar në...

Po qëndroni në shtëpi me...

Për të gjithë prindërit që nuk po shkojnë në punë duke u kujdesur për fëmijët e tyre që gjithashtu nuk po shkojnë në shkollë, kryeministri Edi Rama, ka njoftuar  se...

Didi është mërzitur, histori për...

Ky është një tregim me figura për fëmijë në të cilin shpjegohet koronavirusi dhe çfarë duhet të bëjnë fëmijët në keto raste, nga psikologia Manolita Hida.

Qëndrimi ulur në tavolinën e...

Dihet që të punosh në zyrë mund të jetë më stresuese sesa mendohet jo vetëm mendërisht, por edhe fizikisht dhe këtë e ka konfirmuar një studim i publikuar në revistën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


[nextend_social_login login="1" link="1" unlink="1" ] X

Ndrysho fjalkalimin


X