Ndërgjegjësimi për shëndetin mendor: 5 këshilla se si të gjeni terapistin më të mirë për situatën tuaj

Tetori është Muaji i Ndërgjegjësimit për Shëndetin Mendor në shumë vende të botës.
0 0

Dhe, edhe pse njerëzit flasin më shumë për probleme të tilla si depresioni dhe ankthi, shoqëria jonë është e mbushur me komplekse dhe keqkuptime.

E vërteta është se një çrregullim mendor kërkon diagnozë profesionale dhe ndihmë po aq sa një problem fizik. Por nëse keni një gjendje financiare jo të mirë dhe nuk keni dëshirë të flisni dhe të kërkoni rekomandime, mund të ndjeheni të vetmuar dhe të ngecur diku.

Këtu janë pesë këshilla për të gjetur terapistin “e duhur” dhe për të shfrytëzuar sa më shumë burimet në dispozicion:

  1. Pyesni një mik të besuar

Një përvojë traumatike mund të ketë një ndikim të vazhdueshëm tek ju. Një aksident, një krim i dhunshëm ose një fatkeqësi natyrore mund t’ju lëndojnë mendërisht në mënyra që nuk janë të dukshme për të tjerët. Kjo është veçanërisht e vërtetë për njerëzit që luftojnë me probleme të tilla si stresi ose depresioni.

Kjo mund të jetë një bisedë e vështirë për t’u pasur. Shumë prej nesh nuk duan të fillojnë bisedën me “Hej, a njeh një psikiatër të mirë?”, por një mik i ngushtë, i besuar mund të ketë një rekomandim të shkëlqyeshëm dhe të ketë më shumë empati për gjendjen tuaj sesa mund të mendoni.

  1. Jini realistë në lidhje me buxhetin, ndihmën mjekësore dhe burimet tuaja të informacionit

Në një botë ideale, të gjithë do të kishim qasje tek terapistët më të mirë, por në shumë raste paratë janë një kufizim. Nëse keni kartelë mjekësore, zbuloni se çfarë përfshihet në vizitat që mund të bëni falas. Kjo do të zvogëlojë opsionet tuaja për terapistët që janë të mbuluar nga ndihma mjekësore. Nëse mbështeteni në shëndetësinë shtetërore, ekzistojnë mundësi të lira.

Nëse nuk mundeni përpiquni të gjeni në faqe interneti grupe serioze që ofrojnë këshilla falas.

  1. Gjeni dikë që është i specializuar për problemin tuaj specifik

Nëse tashmë e dini diagnozën ose gjendjen tuaj, ose nëse dini se për cilat probleme duhet të flisni (pavarësisht nëse është trauma, depresion, varësi ose një çrregullim i të ngrënit etj.), Gjeni dikë që është specialist në një zonë të caktuar pasi kjo do t’i bëjë gjërat më të lehta për ju.

  1. Mos prisni derisa të merrni diagnozë

Ju mund të mos jeni diagnostikuar me depresion ose ankth, por mund të kaloni një periudhë  të vështirë që kërkon këshilla objektive. Për këtë, një terapist mund të jetë i domosdoshëm. (Mund të gjeni një terapist që t’i telefononi kur ndiheni vërtet keq).

  1. Bëjeni seancën e parë dhe mos jini shumë skeptikë

Ju mund të preferoni një lloj të caktuar personaliteti tek një terapist – ju mund të preferoni dikë që është i ngrohtë, i këndshëm apo dikë që të tregohet shumë i interesuar për ju. Por mos i gjykoni shumë ashpër në seancën e parë, pasi së pari do t’ju duhet të afroheni me terapistin tuaj. Gjithashtu, përgatituni për seancën tuaj të parë duke vendosur se si dëshironi të filloni bisedën, ose çfarë dëshironi të merrni nga seanca. Kjo gjithashtu mund t’i japë terapistit tuaj një qëllim më të qartë për të punuar me ju.

Lexo edhe: Lojërat në grup ulin rrezikun e depresionit tek fëmijët


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Emra per vajza dhe emra...

Zgjedhja e emrit të fëmijës shpesh mund të çojë në “krizë” prindërit, në kuptimin që mendojnë se tashmë e kanë vendosur dhe më pas gjithçka kthehet sërish në fillim duke...

10 këshilla klasike të prindërimit...

Mos të duket ndonjë nga këto këshilla e njohur? Komunikimi është themeli për një marrëdhënie të mirë. Bëhu një shembull i mirë për fëmijën tënd. Qëndrueshmëria është çelësi. Ne dëshirojmë...

A ndikon keq te fëmijët...

Besoje apo jo, pyetem shpesh nëse të qenurit një nënë që punon është diçka e keqe për zhvillimin e fëmijës dhe në të shumtën e rasteve, përgjigjia ime tingëllon ‘jo’!...

“Strategjia më e mirë që...

Që nga janari oreksi i saj gradualisht është ulur, por nuk jam e sigurt nëse është për shkak të dhëmbëve ose fazës së saj të rritjes. E kontrollova nga doktori,...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


[nextend_social_login login="1" link="1" unlink="1" ] X

Ndrysho fjalkalimin


X