Monitoruesit e foshnjave, baballarët më të fiksuar se nënat për t’i kontrolluar

Të qenit i ngjitur në monitorin e bebeve nuk është mirë për prindërit dhe kontrollimi i monitorit çdo minutë nuk po e bën fëmijën më të sigurt.
0 0

Monitoruesit e foshnjave mund të jenë jashtëzakonisht të dobishëm për mbajtjen e një veshi ose syri gjithmonë drejtuar tek fëmija teksa fle, ndërsa ju gjendeni në një pjesë tjetër të shtëpisë suaj, por kontrollimi i tij shumë shpesh mund të shkaktojë ankth. Sa shpesh e kontrolloni monitorin e bebit tuaj? Dhe sa shpesh e bën partneri juaj?

Një studim i ri ka se gjetur baballarët e kontrollojnë më shumë monitoruesin e bebeve. Studimi, zbuloi që më shumë se 1 në 3 baballarë kontrollonin monitorët e tyre të paktën një herë në minutë. Vetëm një e katërta e nënave kontrollojnë monitoruesin e bebeve aq shpesh.

Ekspertët shqetësohen se monitoruesit e sotëm për fëmijë të teknologjisë së lartë, konkretisht ato që lidhen me telefonat tanë dhe pretendojnë se monitorojnë shenjat jetësore, mund t’i bëjnë prindërit më të shqetësuar, në vend që të lehtësojnë ankthin.

“Duke monitoruar vazhdimisht foshnjat e shëndetshme, prindërit në mënyrë të pashmangshme do të përjetojnë disa alarme për gjendje që nuk janë të rrezikshme për jetën, duke përfshirë alarmet false për shkak të objektit në lëvizje ose shkaqeve të tjera dhe alarmeve të vërteta pozitive për ngjarje që nuk janë klinikisht të rëndësishme”, theksojnë autorët e një studimi të rishikuar nga kolegët e fundit të botuar në Gazetën e Shoqatës Mjekësore Amerikane.

“Në vend që të sigurojnë prindërit, këto përvoja mund të gjenerojnë ankth dhe një supozim të rremë se foshnja e tyre rrezikon të vdesë. Këto konsiderata prezantojnë perspektivën që përdorimi i një monitori mund të sjellë dëme te foshnjat dhe familjet e tyre, në mënyrë indirekte”.

Të qenit i ngjitur në monitorin e bebeve nuk është mirë për prindërit dhe kontrollimi i monitorit çdo minutë nuk po e bën fëmijën më të sigurt. Akademia Amerikane e Pediatrisë (AAP) nuk rekomandon monitoruesit e bebeve si një mënyrë për të parandaluar Sindromën e Vdekjes së Papritur të Foshnjeve.

Në vend të kësaj, ata rekomandojnë praktika të sigurta të gjumit:

  • Foshnja duhet të ndajë një dhomë gjumi me prindërit, por jo të njëjtën shtrat.
  • Foshnja duhet të flejë në shpinë në një sipërfaqe të fortë, siç është një krevat fëmijësh.
  • Foshnjat nuk duhet të kenë në shtrat jastëkë dhe lodrat e tyre të buta.

“Ne e dimë se ne mund ta mbajmë një fëmijë më të sigurt pa shpenzuar shumë para në pajisjet e monitorimit të shtëpisë, por përmes masave të thjeshta paraprake”, tha Dr.Rachel Moon i AAP.

Sondazhi zbuloi se nënat kanë më shumë të ngjarë të kontrollojnë monitorimin e bebit vetëm kur fëmija qan, përkundrejt baballarëve që kanë më shumë gjasa të kontrollojnë vetëm rastësisht gjatë gjithë kohës.

Lexo edhe: Studimi: Mos kini frikë kur bebet i zë lemza pasi ja çfarë ndodh me to


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Oligosaharidet e qumështit njerëzor dhe...

Qumështi i gjirit është jashtëzakonisht kompleks. Çdo pikë e qumështit të gjirit përmban mijëra molekula të ndryshme që veprojnë se bashku në harmoni të plotë, si muzikantët e një orkestre,...

Smogu i qytetit dëmton sytë...

Ndër dëmet e shumta për shëndetin e shkaktuar nga grimcat e imëta të smogut, ekziston edhe tharja e filmit të çmuar të lotëve që mbulon sipërfaqen e syve: ekspertët flasin...

Emra per vajza dhe emra...

Zgjedhja e emrit të fëmijës shpesh mund të çojë në “krizë” prindërit, në kuptimin që mendojnë se tashmë e kanë vendosur dhe më pas gjithçka kthehet sërish në fillim duke...

Tragjedi në Berat, vdesin foshnjat...

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur dje në Berat, ku dy binjakë 5-muajsh, ndërruan  jetë. Ata u dërguan në spital të pajetë dhe dyshimet e para ishin se fëmijët mund...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


[nextend_social_login login="1" link="1" unlink="1" ] X

Ndrysho fjalkalimin


X