Mjaftojnë 24 ora pa i larë që dhëmbët të prishen

0 1

Higjiena e gojës është thelbësore për të parandaluar sëmundjet dhe jo vetëm në gojë. Kjo është arsyeja pse është thelbësore të mos qëndroni shumë gjatë pa larë dhëmbët.

Ekspertët paralajmërojnë: larja e dhëmbëve tuaj çdo ditë është thelbësore. “Proceset e para të kalcifikimit zhvillohen brenda 24 orësh, kështu që asnjëherë nuk duhet të kalojë më shumë se një ditë pa i hequr bakteret e pranishme në gojë, në të kundërt ato fillojnë të shkaktojnë pjesën më të madhe të patologjive parodontale. – shpjegon profesori Ugo Covani, Drejtor i Institutit Stomatologjik Toskan – IST. -Me fjalë të tjera, mjaftojnë 24 orë pa larë dhëmbët tuaj për të rrezikuar shëndetin tuaj oral ”. Dhe jo vetëm kaq.

Shëndeti themelor oral

Shenjat paralajmëruese? Skuqje ose ënjtje e mishrave të dhëmbëve, gjakderdhje ose shfaqje e gjakut pas përdorimit të furçës së dhëmbëve, me sa duket dhëmbë më të gjatë dhe hapësira më të gjera midis dhëmbëve. Por jo vetëm kaq. Shumica e patologjive dentare janë infektive: kjo është arsyeja pse kontrollimi i baktereve është çelësi për të bërë një parandalim serioz.

“Këshillohet të shkoni dy herë në vit tek dentisti. Gjithashtu, duhet të lani dhëmbët tuaj të paktën dy herë në ditë. Fili dentar pastron 85% të zgavrës së gojës, ndërsa furça vetëm 60%”, theksojnë ekspertët.

Dhëmbë të pastër, organizëm i mbrojtur

Studime të shumta vërtetojnë rëndësinë e higjienës orale për të gjithë organizmin: i sjell dobi zemrës dhe parandalon sëmundje të tilla si diabeti dhe mbipesha, si dhe – natyrisht – kariesi, gingiviti, periodontiti që sjellin humbjen e dhëmbëve ”.

“Kërkimet kanë treguar se disa sëmundje të zgavrës së gojës, përfshirë sëmundjet e mishrave të dhëmbëve dhe periodontiumit, rrisin rrezikun e sëmundjeve të tjera shoqëruese si diabeti dhe sëmundjet kardiovaskulare – konfirmon Profesoreshë Gianna Maria Nardi, Studiuese në Universitetin Sapienza të Romës. Teknologjitë e sofistikuara ofrojnë seanca efektive të higjenës profesionale për kontrollin e biofilmës bakteriale, shkaku kryesor i inflamacionit të gingivave.

Ta dini!

Në shtëpi, furçat e dhëmbëve duhet të personalizohen sipas situatave të ndryshme klinike dhe anatomike.

Lexo edhe: Mënyra e duhur e larjes së dhëmbëve për rezultat perfekt


  1. Mjaftojnë 24 ora pa i larë që dhëmbët të prishen – Pergrate

    […] Mjaftojnë 24 ora pa i larë që dhëmbët të prishen […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lutja e një nëne: Mos...

Një nënë nga New Jersey po jep një paralajmërim shumë të rëndësishëm për familjet e tjera përpara sezonit të gripit, pasi djali i saj 8 muajsh u shtrua në spital...

Kanceri i gojës: një nga...

Kariesi dentar është akoma një ndër problemet kryesore shëndetësore në vendet e industrializuara, ku prek rreth 60 deri 90 për qind të fëmijëve në moshë shkollore dhe shumicën e të...

Përfitimet befasuese të dushit gjatë...

Por nëse doni të përmirësoni gjumin tuaj, bërja e një dushi gjatë natës është rruga që duhet të ndiqni. Ekspertët thonë se ka prova që një dush gjatë natës mund...

Pse duhet ta lani gjithmonë...

Por një dentiste estetike e famshme ka zbuluar se si gjendja e dhëmbëve dhe mishrave të tyre mund të ketë një ndikim të rëndësishëm në shëndetin tonë të përgjithshëm dhe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


[nextend_social_login login="1" link="1" unlink="1" ] X

Ndrysho fjalkalimin


X