Menu javore per bebe +8 muajsh

0 0

Pas kërkesave të shumta nga nënat e faqes, pernenat.al ka krijuar një plan javor ushqyerje për t’ju ardhur në ndihmë nënave me ide për vaktet e vogëlushëve të tyre.

Menu javore

E hënë

 • Pas zgjimit → Qumësht
 • Mëngjesi → Pure bananeje
 • Pas mëngjesit → Qumësht
 • Dreka → Pure me patate të embla
 • Pasdite → Qumësht
 • Darka → Makarona për bebe
 • Përpara gjumit → Qumësht

E martë

 • Pas zgjimit → Qumësht
 • Mëngjesi → Kos frutash
 • Pas mëngjesit → Qumësht
 • Dreka → Perime dhe mish të zier
 • Pasdite → Qumësht
 • Darka → Pure me thjerrëza, molle dhe qepe
 • Përpara gjumit → Qumësht

 

E mërkurë

 • Pas zgjimit → Qumësht
 • Mëngjesi → Drithëra për bebe
 • Pas mëngjesit → Qumësht
 • Dreka → Pure me peshk, karrota dhe presh
 • Pasdite → Qumësht
 • Darka → Pure me perime jeshile
 • Përpara gjumit → Qumësht

E enjte

 • Pas zgjimit → Qumësht
 • Mëngjesi → Pure frutash të stinës
 • Pas mëngjesit → Qumësht
 • Dreka → Lazanja për bebe
 • Pasdite → Qumësht
 • Darka → Pure me pulë edhe patate të ëmbla
 • Përpara gjumit → Qumësht

E premte

 • Pas zgjimit→Qumësht
 • Mëngjesi→  Pure molle me kos
 • Pas mëngjesit→ Qumësht
 • Dreka → Pure perimesh të stinës
 • Pasdite → Qumësht
 • Darka → Miell orizi
 • Përpara gjumit → Qumësht

E shtunë

E diel

 • Pas zgjimit → Qumësht
 • Mëngjesi → Pure banane dhe mollë
 • Pas mëngjesit → Qumësht
 • Dreka → Pure me pulë dhe kungull
 • Pasdite → Qumësht
 • Darka → Pure me speca të kuq dhe patate
 • Përpara gjumit → Qumësht

Lexoni dhe: Menuja ditore e ushqimit te nje femije Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

1 racion kos në ditë...

Zbulohet një tjetër veti e dobishme e kosit: na mbron nga kanceri i gjirit. Thjesht hani një racion (tas) në ditë. Ja pse: Një racion kos natyral në ditë mban...

Mollët jeshile si ilaç, reduktojnë...

Mollët, për të gjithë vlerat e tyre ushqyese të çmuara, mund të konsiderohen më shumë se një ushqim, pothuajse një "ilaç". Aq më tepër nëse është mollë jeshile. Sipas një...

Ushqyerja e fëmijëve, kujdes me...

Ushqyerja për fëmijët, jo gjithçka është e mirë Në fëmijëri, një nga aspektet të cilit duhet t'i kushtohet vëmendje e veçantë është ushqimi. Që në moshë të re, në fakt,...

Probiotikët luftojnë edhe pagjumësinë, mënyrat...

Një studim i ri sugjeron që disa lloje të probiotikëve veprojnë pozitivisht në tru dhe shkaktojnë gjumë të mirë. Çelësi i ri kundër pagjumësisë është psikobiotika. Lista, e shtuar tashmë,...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


[nextend_social_login login="1" link="1" unlink="1" ] X

Ndrysho fjalkalimin


X