Lind foshnja e parë me koronavirus, a transmetohet në mitër?

0 1

Një foshnjë e porsalindur ka rezultuar pozitive për koronavirusin në atë që mendohet të jetë rasti më i ri i sëmundjes në Mbretërinë e Bashkuar.

Nëna e fëmijës, e cila u dërgua në një spital të Londrës veriore, ka rezultuar gjithashtu positive ndaj virusit disa ditë para lindjes.

Foshnja u testua për Covid-19 minuta pas lindjes.

Nuk dihet nëse fëmija ka marrë sëmundjen në mitër apo është infektuar gjatë lindjes. The Sun, që zbuloi për herë të parë rastin, raportoi se foshnja ishte ende duke u trajtuar në spital por nëna është transferuar në një spital të specializuar për sëmundjet infektive.

“Siguria e pacientëve dhe stafit tonë është përparësia jonë kryesore, kështu që në vijim të udhëzimeve nga Shëndetit Publik Angli, ne jemi rregullisht duke pastruar thellë zonat e kujdesit të pacientëve dhe stafit që ishin në kontakt të ngushtë me këta pacientë u këshilluan të vetë- izolohen”,- thuhet në një reagim zyrtar të spitalit.

Prof Chris Whitty, zyrtari kryesor mjekësor i Anglisë, ka thënë më parë se gratë shtatzëna nuk duhet të fillojnë të shqetësohen për koronavirusin. Qeveria thotë se nuk ka asnjë provë klinike deri më tani që tregon se virusi mund të transmetohet përmes qumështit të gjirit.

Lexo edhe: Koronavirusi në shtatzani, a ka rrezik t’i ngjitet fetusit?


  1. Lind foshnja e parë me koronavirus, a transmetohet në mitër? – Pergrate

    […] Lind foshnja e parë me koronavirus, a transmetohet në mitër? […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Nëna me kronavirus sjell në...

Një grua e prekur nga koronavirusi ka sjellënë jetë një fëmijë ditën e sotme në Greqi. Nëna e infektuar, e cila vuan edhe nga sëmundje koronare të zemrës, e lindi...

A luajnë rol mjetet e...

Në vend të kësaj, ekzistojnë vetëm pastruesit e hundëve që lehtësojnë sikletin. Përdorimi i dehumidifikuesve, marrja e prebiotikëve, suplementeve të vitaminave ose ilaçeve bimore, në fakt asgjë nuk mund të...

Vogëlushja vuan nga leuçemia, apeli...

Elisa është një vajzë e vogël, vetëm pesë vjeçare, e cila duhet të luftojë betejën më të vështirë: atë kundër përbindëshit të quajtur leucemi. Vajza është e shtruar në spital...

Foshnjat e ekspozuara ndaj produkteve...

Foshnjat të cilët janë të ekspozuar ndaj një kimikati të gjetur tek disa produkte kozmetike dhe tek shishet plastike mund të jenë më të rrezikuar nga vështirësi në frymëmarrje në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


[nextend_social_login login="1" link="1" unlink="1" ] X

Ndrysho fjalkalimin


X