Koronavirusi është nëpër këmbë, a duhet të shqetësohen nënat për fëmijët?

0 1

Kur sëmundjet infektive bëhen titujt kryesorë të mediave të shkruara, online dhe audiovizive, prindërit natyrisht shqetësohen dhe këtë javë koronavirusi është vazhdimisht i pranishëm në lajme. Koronavirusi ka infektuar më shumë se shumë njerëz në të gjithë botën, megjithëse kryesisht në Kinë. Që nga 23 janari, autoritetet kineze kanë raportuar shumë vdekje nga virusi, bilanci i të cilave vazhdon të rritet.

Ja çfarë duhet të dini, nëna:

  1. Mos u frikësoni

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetit, shpërthimi i koronavirusit nuk është një emergjencë ndërkombëtare e shëndetit publik.

  1. Nuk ka patur fatalitete te fëmijët

Viktima më e re e një rasti të konfirmuar të koronavirusit të romanit është 36 vjeç. Shumica e rasteve fatale në Kinë kanë qenë në njerëz mbi 60 vjeç dhe më shumë burra sesa gra janë prekur.

  1. Familja e koronaviruseve

Sipas CDC, shumica e njerëzve do të infektohen me një koronavirus në një moment të jetës së tyre. Llojet e zakonshme të koronavirusit shkaktojnë “sëmundje të moderuar të traktit të sipërm të frymëmarrjes, si ftohja e zakonshme”, ndërsa llojet më të rënda, përfshirë Sindromën e Frymëmarrjes së Rëndë Akute (SARS) dhe Sindromën e Frymëmarrjes të Lindjes së Mesme (MERS) mund të jenë fatale.

Ngjashmëritë me gripin e bëjnë të vështirë për ekspertët ta dallojnë atë nga të gjitha sëmundjet e tjera të frymëmarrjes që qarkullojnë rreth kësaj periudhe të vitit.

  1. Ekziston një test për të

Kur zyrtarët e shëndetit publik dyshojnë se dikush mund të ketë koronavirus, ata mund të testojnë mostra të frymëmarrjes dhe serumit dhe të zbulojnë brenda rreth 24 orësh nëse është koronavirus apo thjesht grip.

  1. Mund të ndërmerren hapa për parandalim

Për të parandaluar përhapjen e virusit, Departamenti Amerikan i Shtetit ka nxjerrë këshillat e tij. CDC ofron këshillat e mëposhtme për të mbrojtur familjen tuaj nga koronavirusi (si dhe sëmundjet e tjera të frymëmarrjes):

“Lani duart shpesh me sapun dhe ujë për të paktën 20 sekonda.”

“Shmangni prekjen e syve, hundës ose gojës me duar të palara”.

“Shmangni kontaktin e ngushtë me njerëzit që janë të sëmurë.”


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kujdes nëse merrni këtë mesazh,...

Pavarësisht situatës së vështirë që po jetojmë, ka ende njerëz që duan të përfitojnë nga e të krijojnë hilaritet me mesazhe të pavërteta. Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero ka rënë pre...

A merret koronavirusi nga ushqimi...

Duke qenë se këtë periudhë po përballemi me një të keqe të madhe të panjohur, të shumta janë edhe pyetjet e dilemat në lidhje me të. Ndër shqetësimet më të...

SHBA ofron ndihmë për vendet...

Ambasada Amerikane në Shqipëri ka njoftuar me një postim në faqen zyrtare të Facebook-ut, për vendimin e ri të Agjencisë së Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Ndërkombëtar. USAID ka parashikuar një...

Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero: Mund...

Deri më tani, sipas ministrisë së Shëndetësisë janë zyrtarisht 42 persona të prekur nga Covid 19, por sipas mjekut infeksionist Pëllumb Pipero, mund të jetë mbi 400 të infektuar. “Nëse...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


[nextend_social_login login="1" link="1" unlink="1" ] X

Ndrysho fjalkalimin


X