Konsumi i shegëve në shtatzani

Ju pelqen te konsumoni shege dhe jane shtatzane? Ja gjithcka qe duhet te dini rreth tyre:
0 0

A është i sigurt konusumi i shegëve dhe lëngut të tyre në shtatzani? Çfarë përfitimesh sjellin ato për nënën dhe bebin? Cila është sasia e rekomanduar?

Shegët u sigurojnë grave shtatzëna një sasi të madhe të:

vitaminës K;

kalciumit;

acid folik;

hekur;

proteina;

fibra.

A është i sigurt konsumi i shegëve në shtatzani?

Shumë mjekë dhe nutricionistë thonë se nuk ka asgjë të gabuar të konsumoni shegën dhe lëngun e saj në shtatzani. Nuk ka ndonjë vërtetim shkencor për këtë, megjithatë nuk ka prova që tregojnë se konsumi i tyre është i dëmshëm.

  1. Shegët parandalojnë defiçencën e hekurit

Shegët janë burim i mirë i vitaminës C. Prania e kësaj vitmaine është shumë e rëndësishme në trup, sepse ndihmon sintetizimin e hekurit të marrë nga ushqimet.

  1. Mbrojnë sistemin tretës

Shegët përmbajnë shumë fibra. Konsumi i fibrave përmirëson shumë tretjen, duke shmangur ndjenjën e parehatisë në shtatzani.

  1. Luftojnë radikalet e lira

Radikalet e lira mund të kenë ndikim negativ në ADN, madje ndonjëherë edhe në placentë. Por antioksidantët që gjendeen tek shegët kanë mundësinë t’i luftojnë ato.

  1. Mund të qetësojnë dhimbjet e barkut

Kaliumi është një tjetër mineral i rëndësishëm për gratë shtatzanë. Shegët janë ndër ushqimet e pasura me këtë lëndë të rëndësishme.

  1. Ndihmojnë zhvillimin e trurit të bebit

Acidi folik është një element i nevojshëm për zhvillimin e duhur medor të fetusit. Një gotë lëng shege siguron 10% të nevojave ditore të kësaj lënde.

Sa shegë duhet të hajë një grua shtatzanë?

Kalimi i masës nuk këshillohet për asnjë produkt ushqimor. Nëse hani shumë shegë mund të dëmtoni dhëmbët. Për këtë arsye këshillohet të hani pak djathë para se të konsumoni shegët.

Lexo edhe: Doni trup të bukur? Ja pse duhet të konsumoni shegë


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A mund të ha kivi...

Kivi dhe shtatzania Konsumi i frutave gjatë shtatzanisë është thelbësor për shëndetin e nënës dhe fëmijës. Ndër frutat më të rekomanduara dhe më të dobishme është kivi. Le të shohim...

A janë të rrezikshme luleshtrydhet...

Konsumi i luleshtrydheve në shtatzëni: po apo jo? Luleshtrydhet janë një nga frutat më të dashura dhe dyshimi i nënave të ardhshme në lidhje me konsumimin e tyre gjatë shtatzanisë....

A mund të pi çaj...

Kamomili dhe shtatzënia Ekzistojnë shumë dyshime në lidhje me ushqimin gjatë shtatzanisë, si dhe ato që kanë të bëjnë me atë që duhet të pini gjatë shtatzanisë. Për shembull, kamomili...

A mund të ha brokoli...

Brokoli në periudhën e shtatzënisë Konsumi i perimeve në shtatzani është shumë i mirë sepse ju furnizon me lëndë ushqyese të rëndësishme. Një nga perimet më të njohura është brokoli....

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


[nextend_social_login login="1" link="1" unlink="1" ] X

Ndrysho fjalkalimin


X