Kanceri i gojës: një nga shkaqet është kariesi i dhëmbëve

0 0

Kariesi dentar është akoma një ndër problemet kryesore shëndetësore në vendet e industrializuara, ku prek rreth 60 deri 90 për qind të fëmijëve në moshë shkollore dhe shumicën e të rriturve. Një lidhje e rëndësishme është shfaqur midis kësaj sëmundje dentare dhe rrezikut të prekjes nga kanceri i gojës.

Fajtor mund të jetë duhani, alkooli por edhe dieta

Kjo theksohet nga një studim i botuar në revistën shkencore The Lancet. Situata do të përkeqësohej për shkak të pirjes së duhanit, konsumimit të tepruar të alkoolit dhe marrjes së shumë karbohidrateve në dietë. Studiuesit nga University College London janë gjithashtu duke ngritur alarmin në lidhje me rastet e sëmundjeve parodontale dhe kancerit të buzëve. Kjo gjendje sjell pasoja si në buxhetet e familjeve, ashtu edhe në arkat e shërbimeve shëndetësore të shtetit.

Fjalëkalimi: parandalimi

Sipas autorëve, për të përmirësuar situatën, para së gjithash, qasja në kujdesin dentar duhet të garantohet për më shumë njerëz. Për më tepër, rëndësia e shëndetit oral duhet të promovohet ashtu si shëndeti për pjesëm tjetër të trupit. Sipas Richard Watt, autori kryesor i studimit, parandalimi vjen para së gjithash nga ulja e konsumit të sheqerit, shkaktari  kryesor i sëmundjeve të gojës. Ajo që duhet të bëni është të bëni kontroll rregullisht të zgavrës së gojës si dhe duhet të shkoni tek dentisti për pastrim dhe kujdes dentar të paktën një herë në vit.

Lexo edhe: Kariesi nga prindërit tek fëmijët dhe bakteret që e shkaktojnë


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Mjaftojnë 24 ora pa i...

Higjiena e gojës është thelbësore për të parandaluar sëmundjet dhe jo vetëm në gojë. Kjo është arsyeja pse është thelbësore të mos qëndroni shumë gjatë pa larë dhëmbët. Ekspertët paralajmërojnë:...

Lutja e një nëne: Mos...

Një nënë nga New Jersey po jep një paralajmërim shumë të rëndësishëm për familjet e tjera përpara sezonit të gripit, pasi djali i saj 8 muajsh u shtrua në spital...

Përfitimet befasuese të dushit gjatë...

Por nëse doni të përmirësoni gjumin tuaj, bërja e një dushi gjatë natës është rruga që duhet të ndiqni. Ekspertët thonë se ka prova që një dush gjatë natës mund...

Pse duhet ta lani gjithmonë...

Por një dentiste estetike e famshme ka zbuluar se si gjendja e dhëmbëve dhe mishrave të tyre mund të ketë një ndikim të rëndësishëm në shëndetin tonë të përgjithshëm dhe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


[nextend_social_login login="1" link="1" unlink="1" ] X

Ndrysho fjalkalimin


X