E paskemi ditur gabim, gratë më të rrezikuara se burrat nga diabeti dhe sëmundjet e zemrës

0 0

Përkundër besimit popullor, disa hulumtime dhe studime kanë treguar që rreziku kardiovaskular është më i lartë tek gratë sesa te burrat. Jo vetëm kaq: rreziku kardiovaskular nga diabeti prek kryesisht gratë që kanë çrregullime metabolike.

Më shumë vëmendje

Në vitet e fundit, në veçanti, provat shkencore kanë treguar se ekziston një ndryshim i rëndësishëm në evolucionin e rrezikut kardiovaskular nga tipet e ndryshme të diabetit. “Gratë me diabet kanë një rrezik 44% më të madh të zhvillimit të sëmundjes koronare të zemrës sesa burrat – nënvizon Cesare Berra, drejtore e Departamentit Endokrinolog- Metabolik të Grupit MultiMedica në Milano. Rreziku i goditjes në tru është gjithashtu më i lartë te gratë. Në veçanti, kjo ngjarje e pafavorshme shfaqet shpesh në një grup shumë të mirë-përcaktuar, domethënë midis 35 dhe 54 vjeç”.

Studime dhe kërkime

Në mbështetje të kësaj teze ka disa studime të botuara në revistat kryesore shkencore. Për shembull, në Lancet ekziston një meta-analizë që dëshmon për përhapjen e ndërlikimeve nga diabeti tek gjinia femërore. Për më tepër, në Bibliotekën Kombëtare të Mjekësisë, Instituti Kombëtar i Shëndetësisë, ka një përmbledhje të studimeve që nxjerr në pah mënyrën sesi gratë vdesin më shumë nga komplikimet e diabetit sesa burrat: 1.8 milion vdekje në të gjithë botën midis burrave, 2, 1 midis grave.

Parandalimi është thelbësor

Parandalimi mbetet një pikë kyçe në luftën kundër diabetit dhe kalon nëpër disa pika themelore: sigurisht një mënyrë jetese e shëndetshme, e karakterizuar nga një dietë e ekuilibruar dhe një aktivitet i rregullt fizik, por mbi të gjitha nga mungesa e duhanpirjes.

Incidenca e duhanpirjes

“Pirja e duhanit është një kërcënim për shëndetin – konfirmon Cesare Berra -. Nëse mund të shkaktojë dëme te popullsia e përgjithshme, pasi ka një faktor kancerogjen, te diabetikët sigurisht që shkakton rrezikun e sëmundjeve aterosklerotike të enëve të vogla, ku nuk është e thjeshtë të bëhet edhe një diagnozë adekuate”. Dhe nëse gratë janë më të prekura nga pasojat, aq më shumë ato kanë nevojë për ta shmangur atë, jo vetëm gjatë shtatzanisë, por gjatë gjithë jetës së tyre.

Lexo edhe: Mos u kufizoni në ushqyerje, mjafton një masë për të trajtuar diabetin


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kujdes nëse merrni këtë mesazh,...

Pavarësisht situatës së vështirë që po jetojmë, ka ende njerëz që duan të përfitojnë nga e të krijojnë hilaritet me mesazhe të pavërteta. Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero ka rënë pre...

A merret koronavirusi nga ushqimi...

Duke qenë se këtë periudhë po përballemi me një të keqe të madhe të panjohur, të shumta janë edhe pyetjet e dilemat në lidhje me të. Ndër shqetësimet më të...

SHBA ofron ndihmë për vendet...

Ambasada Amerikane në Shqipëri ka njoftuar me një postim në faqen zyrtare të Facebook-ut, për vendimin e ri të Agjencisë së Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Ndërkombëtar. USAID ka parashikuar një...

Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero: Mund...

Deri më tani, sipas ministrisë së Shëndetësisë janë zyrtarisht 42 persona të prekur nga Covid 19, por sipas mjekut infeksionist Pëllumb Pipero, mund të jetë mbi 400 të infektuar. “Nëse...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


[nextend_social_login login="1" link="1" unlink="1" ] X

Ndrysho fjalkalimin


X