Djali 11-vjeçar me leuçemi, shokët e klasës bëhen tullacë

0 1

Shokët e klasës s ënjë 11-vjeçari me leuçemi kanë bërë një gjest fisnik për të shprehur afërsinë dhe solidarizimin me shokun e tyre të sëmurë. Ata kanë rruar flokët tek një berber, për t’u dukur dhe ndjerë të barabartë me Davidin, djaloshin e prekur nga leuçemia, i cili kishte humbur flokët për shkak të sëmundjes.

Historia

Berberi tek i cili u drejtuan fëmijët, të gjithë së bashku, për t’u bërë tullacë, u befasua këndshëm nga kërkesa. Kjo është arsyeja pse, kur ai e tregoi ndodhinë për një radio, ai pranoi se nuk dëshironte të paguhej.

“Jam unë që duhet të paguaj për të, për mua është një shfaqje e vërtetë dhe një mësim jete”,- tha burri.

Gjesti i shokëve të shkollës

Fëmijët zgjodhën t’i rruanin flokët për t’u siguruar që shoku i tyre David të mos ndjehej i vetëm, por gjithashtu ta bënin atë të kuptojë se të qenit tullac nuk mund dhe nuk duhet të jetë një arsye për t’u ndjerë në siklet.

“Të keni flokët të rruar nuk është aq keq, edhe nëse keni shumë ftohtë. Ne kemi prerë flokët për një arsye të mirë, prindërit tanë gjithashtu menduan se ishte një ide e shkëlqyeshme, ata thanë se ishin të lumtur që na shihnin kaq pranë tij”, – thanë të rinjtë.

Për t’i falënderuar ata, Davidi u dërgoi disa lodra shokëve të tij të klasës. Pastaj, ai shkoi në spital për të filluar ciklin e trajtimeve, duke pritur të kthehej te miqtë që e presin krahëhapur.

“Ne po e presim këtu në shkollë, ai duhet të jetë i fortë sepse do t’i kapërcejë të gjitha këto. Ai nuk është vetëm, ne mezi presim ta shohim atë në shkollë çdo ditë”.

Lexo edhe: Foto që po thyen rrjetin: Motra ndihmon vëllanë me leuçemi


  1. Djali 11-vjeçar me leuçemi, shokët e klasës bëhen tullacë – Pergrate

    […] Djali 11-vjeçar me leuçemi, shokët e klasës bëhen tullacë […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kujdes nëse merrni këtë mesazh,...

Pavarësisht situatës së vështirë që po jetojmë, ka ende njerëz që duan të përfitojnë nga e të krijojnë hilaritet me mesazhe të pavërteta. Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero ka rënë pre...

A merret koronavirusi nga ushqimi...

Duke qenë se këtë periudhë po përballemi me një të keqe të madhe të panjohur, të shumta janë edhe pyetjet e dilemat në lidhje me të. Ndër shqetësimet më të...

SHBA ofron ndihmë për vendet...

Ambasada Amerikane në Shqipëri ka njoftuar me një postim në faqen zyrtare të Facebook-ut, për vendimin e ri të Agjencisë së Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Ndërkombëtar. USAID ka parashikuar një...

Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero: Mund...

Deri më tani, sipas ministrisë së Shëndetësisë janë zyrtarisht 42 persona të prekur nga Covid 19, por sipas mjekut infeksionist Pëllumb Pipero, mund të jetë mbi 400 të infektuar. “Nëse...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


[nextend_social_login login="1" link="1" unlink="1" ] X

Ndrysho fjalkalimin


X