Cilat janë përparësitë e testit prenatal Nifty?

0 1

Edhe pak do të vije ne jetë anëtari me i ri në familjen tuaj? Nga momenti kur ti sheh dy vijat në testin e shtatzënisë apo kur ti dëgjosh të rrahurat e para të zemrës së foshnjës, fillojne emocionet. Shtatzënia është koha e pritjes së ëmbël, por edhe koha kur shfaqen brengat e para të nënës. A do të jetë me fëmijën gjithçka në rregull?

Për fat jetojmë në kohën kur për shumë pyetje mund të kemi edhe përgjigje, nëse e bëni një nga testet prenatale.

Më te perdorurit janë amniocenteza, kontrolli i translucencës nuhale dhe NIPT (testi prenatal joinvaziv). Më i fundit – është më i riu dhe më i kërkuari kohët e fundit, dhe në vijim po shpjegojme përparësitë e tij.

Çfarë është në të vërtetë testi prenatal Nifty?

Nifty është jashtëzakonisht i thjeshtë, një test prenatal joinvaziv i cili përdoret për zbulimin e rrezikut e ekzistencës së çrregullimeve kromozomale – mes tyre Sindromën Down, Edward dhe Patau. Saktësia e testit gjatë zbulimit të këtyre tri trisomive është më e lartë se 99%.

Për realizimin e testit nevojiten vetëm 10 ml gjak nga nëna, i cili përmban fragmente të ADN-së së foshnjës. Procedura nuk paraqet rrezik për nënën si dhe foshnjën.

Gjaku dërgohet në laborator dhe rezultatet janë të gatshme brenda një jave. Kjo do të thotë se sigurisht në javën e 11 të shtatzënisë do ta njihni foshnjën tuaj shumë më mirë.

Nëse testi tregon rrezik të lartë për ndonjë çrregullim kromozomal, ka akoma shumë kohë për konfirmim të rezultatit me metoda tjera që i rekomandon gjinekologu i juaj.

Si dallon Nifty nga testet e tjera dhe cila janë përparësitë e tij?

Testi i matjes së translucencës nuhale realizohet në kohën kur bëhet Nifty, është joinvaziv dhe më i lirë. Për fat të keq është edhe më pak i saktë.

Saktësia e kontrollit të translucencës nuhale te zbulimi i Sindromës Down është rreth 60% nëse kontrolli kombinohet me analizat e gjakut, saktësia rritet në 70%.

Te kontrolli i translucencës nuhale kemi mundësinë e rezultateve të shpeshta fals pozitive. Te shtatzënat që i janë mbi 30 vjec, pjesa e marjes së rezultateve false pozitive është 4%. Kjo përqindje rritet kur nëna është më në moshë. Tek testet NIPT është numri shumë më i vogël i rezultateve të fals pozitive – rreth 0,14%.

Amniocenteza është në mes të tre veprimeve të cilat përdoren si metodë përfundimtare e diagnostifkimit, kjo do të thotë se vërtetohet apo nuk vertetohet me siguri prania e parregullsive kromozomale. Prandaj rekomandohet si kontroll shtesë në rastet e rrezikut të lartë te testit NIPT.

Kontrolli  me amniocentezë ka dy karakteristika të rëndësishme për nënat e ardhshme, testi kryhet mes javës së 16-20 të shtatzënisë, pritja për rezultatet zgjat më shumë. Shtatzëna i merr rezultatet rreth javës së 23-të të shtatzënisë. Kjo do të thotë që gati tre muaj e pret më gjatë përgjigjen, nëse vendos ta bësh amniocentezën.

Problem më i madh është procedura invazive e amniocentezës, që në përqindje të konsiderueshme rrezikon abortin spontan. Për shkak të kësaj ia vlen të kryhet testi Nifty.

Janë të gjitha këto arsye që kemi popullaritet kaq të madh të testit Nifty, i cili është shumë i pëlqyer dhe i rekomanduar midis shtatzënave që e kanë kryer dhe gjithashtu tani rekomandohet çdo herë e më shumë nga ana e gjinekologëve.

Për më shumë informacion, si edhe për çmimet e testit NIFTYvizitoni faqen niftytest.alprofilin në Instagram nifty_test_albaniallogarinë në Facebook Nifty test Albania dhe sigurisht mund të kontaktoni përfaqësuesit për Shqifpërinë: +355686077644 dhe Kosovën për çdo pyetje që mund të keni.


  1. Cilat janë përparësitë e testit prenatal Nifty? – Pergrate

    […] Cilat janë përparësitë e testit prenatal Nifty? […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Ndotësit në shtatzani ulin inteligjencën...

  Ndotësit në shtatzani, të tillë si plumbi dhe mërkuri, mund të shkaktojnë dëmtim të trurit dhe ndikojnë në anën intelektuale të fëmijëve. Ata quhen retardantë të flakës: përkundër emrit...

Alkooli dhe duhani në shtatzani...

Foshnjat e lindura nga nënat që konsumuan alkool dhe duhan gjatë shtatzanisë kanë një rrezik të rritur 12 herë për Sids në krahasim me foshnjat të cilat nuk ishin të...

Nëna e ardhshme tregon përse...

Lindja është një nga përvojat më të shenjta të jetës që do të provoni ndonjëherë për kaq shumë arsye. Të mirëpresësh një foshnjë është një ngjarje fizike si asnjë tjetër....

Prindërit tregojnë lindjen e binjakëve...

Vitin e kaluar, Bode dhe Morgan Miller mirëpritën binjakë identikë djem dhe tani çifti po na jep një vështrim pas sesi ndodhën gjërat në lidhje me historinë e lindjes së...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


[nextend_social_login login="1" link="1" unlink="1" ] X

Ndrysho fjalkalimin


X