Përdorni këtë ilaç në shtatzani? Fëmijët mund të preken nga këto çrregullime

Tilenoli është një prej medikamenteve kundër dhimbjes, për të cilët mjekët thonë se është i sigurt për gratë që ta përdorin gjatë gjithë shtatzanisë. Por një studim i kohëve të...

November 5, 2019

Ibuprofeni, përdorimi, efektet anësore dhe masat paraprake

Përdorimet Ibuprofeni përdoret për të lehtësuar dhimbjen nga probleme të ndryshme si dhimbja e kokës, dhimbja e dhëmbëve, ngërçet menstruale, dhimbjet e muskujve ose artriti. Përdoret gjithashtu për të ulur...

October 31, 2019

A ndihmojnë ilaçet e kollës për të ngelur shtatzanë?

Edhe pse marrja e ilaçeve të kollës për t'ju ndihmuar të ngeleni shtatzanë duket si një trajtim i thjeshtë dhe i lehtë, ka shumë pak kërkime mjekësore për të mbështetur...

October 29, 2019

Xanax, perdorimi dhe disa informacione duhet te dini per kete medikament

Ky ilaç funksionon duke rritur efektet e një kimikati natyror të caktuar në trup (GABA). Si përdoret Kzanaks (Xanax)? Lexoni udhëzuesin për ilaçet që ju jep farmacisti juaj para se...

August 8, 2019

A ju ndihmon aspirina të ngeleni shtatzënë?

Një studim i vitit 2017 nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë në SHBA tha se pjelloria e një gruaje mund të rritet duke marrë një dozë të përditshme të aspirinës. Aspirina...

February 13, 2019

Psoriasis në shtatzani, ilaçet që duhet të shmangni

  Shumë nga trajtimet për problemin e lëkurës psoriasis nuk janë studiuar në shtatzëni ose laktacion: nuk ka studime shkencore për efektet e tyre tek gratë që presin një fëmijë...

October 11, 2018

Ilaçet antimykotike në shtatzani rrisin rrezikun për abort

  Përdorimi i flukonazolit, një ilaç antimykotik, nga goja gjatë shtatzënisë rrit rrezikun e abortit spontan. Aplikimi lokal i ilaçit, nga ana tjetër, është i sigurt. Për të shpjeguar këtë...

October 8, 2018

Rreziqet nga ilaçet e epilepsisë në shtatzani

Ekspertët e shëndetësisë rekomandojnë që gratë shtatzëna të ndalojnë përdorimin e ilaçit kundër epilepsisë, të quajtur valproate. Ky rekomandim vjen me qëllim shmangien e rrezikut të keqformimit të fetusit dhe...

May 25, 2018
Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


[nextend_social_login login="1" link="1" unlink="1" ] X

Ndrysho fjalkalimin


X