E paskemi ditur gabim, gratë më të rrezikuara se burrat nga diabeti dhe sëmundjet e zemrës

Përkundër besimit popullor, disa hulumtime dhe studime kanë treguar që rreziku kardiovaskular është më i lartë tek gratë sesa te burrat. Jo vetëm kaq: rreziku kardiovaskular nga diabeti prek kryesisht...

January 16, 2020

Alarme të reja: rreziku nga mungesa e hekurit

Mungesa e hekurit nuk duhet të nënvlerësohet kurrë sepse mund të shkaktojë pasoja serioze, veçanërisht në shtatzani. Mungesa e hekurit në shtatzani (dhe jo vetëm) është më e rrezikshme sesa...

January 9, 2020

A mundet një çrregullim hormonal të ndikojë në fertilitetin tuaj? Çfarë duhet të dini

Mësoni sesi mungesa e një balance hormonale mund të ndikojë shanset tuaja për  riprodhim, dhe zbuloni nëse një test hormonal i bërë në shtëpi mund të japë përgjigje që duhet...

December 20, 2019

95% e ushqimeve të fëmijëve përmbajnë lëndë helmuese që dëmtojnë trurin

Sipas një studimi amerikan në 95% të produkteve ushqimore për fëmijë ka substanca toksike që dëmtojnë zhvillimin e trurit të fëmijëve. Pas disa testeve të kryera mbi ushqimin e fëmijëve...

December 9, 2019

Rriten rastet e të prekurve nga kanceri anal, shenjat që duhet të dalloni

Një numër në rritje i njerëzve në SH.B.A po diagnostikohen dhe po vdesin nga kanceri anal, sipas hulumtimit të ri të botuar në Gazetën e Institutit Kombëtar të Kancerit. Incidenca e...

December 6, 2019

Depresioni më bën të ndihem e huaj para vetes sime

Në skutat më të thella të mendjes sime, depresioni është më i fuqishëm se unë. E urrej të flas për vdekjen e nënës sime. Kryesisht sepse nuk mendoj se shumë...

December 3, 2019

Lira Gjika: Prindër përpiquni ta tejkaloni atë, që ndjeni, duke vënë mendjen në punë

4 ditë pas termetit të fuqishëm me magnitudë 6,4 ballë të shkallës Rihter, mjekja pediatre Lira Gjika ka shpërndarë në rrjetin social Facebook një status për pasiguritë, frikën apo edhe...

November 30, 2019

Çfarë  është Vitamina F? Përfitimet dhe lista e ushqimeve që e përmbajnë

Përkundrazi, vitamina F është një term për dy yndyrna - acidi alfa-linolenik (ALA) dhe acidi linoleik (LA). Ato janë thelbësore për funksionet e rregullta të trupit, përfshirë aspektet e shëndetit...

November 15, 2019
Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


[nextend_social_login login="1" link="1" unlink="1" ] X

Ndrysho fjalkalimin


X