Migrena shumë më e përhapur te gratë, por ato mbeten më pak të kuruarat

Janë kryesisht gratë që vuajnë nga dhimbjet e kokës me episodet që zgjasin edhe më shumë se dy ditë. Dhe migrena është një nga format më të zakonshme. Por vitet...

March 1, 2020

Suplementet ushqimore gjatë kimioterapisë rrisin rrezikun e përsëritjes së kancerit

Përdorimi i suplementeve ushqimore gjatë kimioterapisë për kancerin e gjirit mund të jetë i rrezikshëm sepse rrezikon të rritet shansi i përsëritjes. Kjo u mbështet nga një grup studiuesish nga...

February 27, 2020

A ka lidhje mes pudrës së bebeve dhe kancerit ovarian, ja fjala e fundit

Sipas hulumtimeve të botuara në Revistën shkencore të Shoqatës Mjekësore Amerikane (JAMA), nuk ka asnjë lidhje midis përdorimit të talkut për higjienën intime dhe kancerit të vezores. Studimi i talkut...

February 27, 2020

“Agjërimi i thatë”, trendi i ri që rrezikon seriozisht shëndetin

Shpesh shohim trende të mirëqenies fizike në internet, të cilat ndonjëherë përmbajnë praktika të çuditshme madje edhe të rrezikshme. I tillë është "agjërimi i thatë", i cili së fundmi po...

February 26, 2020

Prindërit dhe pediatrit neglizhojnë shëndetin e gojës së fëmijëve

Një studim i shëndetit oral, i kryer në 3,000 fëmijë midis moshës 0 dhe 6 vjeç dhe mbi 2.500 prindër zbuloi se 6% e fëmijëve kanë dhëmbë tashmë me kavitet...

February 24, 2020

Gratë që kryejnë marrrëdhënie seksuale më shumë se një herë në muaj, kalojnë më vonë në menopauzë

Aktiviteti seksual më i shpeshtë mund të bëjë që ju të arrini në menopauzë në një moshë të mëvonshme, sipas një studimi të ri intrigues. Studimi i ri, i cili...

February 23, 2020

Keni probleme me peshën, humorin, imunitetin? Faji mund të jetë i zorrëve tuaja

Të gjithë e dimë shprehjen "ne jemi çfarë hamë", por rezulton se sekreti për një shëndet të mirë mund të ketë më pak lidhje me atë që hamë dhe më...

February 10, 2020

Koronavirusi është nëpër këmbë, a duhet të shqetësohen nënat për fëmijët?

Kur sëmundjet infektive bëhen titujt kryesorë të mediave të shkruara, online dhe audiovizive, prindërit natyrisht shqetësohen dhe këtë javë koronavirusi është vazhdimisht i pranishëm në lajme. Koronavirusi ka infektuar më...

January 30, 2020
Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


[nextend_social_login login="1" link="1" unlink="1" ] X

Ndrysho fjalkalimin


X