A mund të bëjnë balet djemtë?

Javën e kaluar, një prezantuese televizive në Amerikë qeshi dhe u tall me lajme se djali i madh i princit William, George e pëlqen kërcimin dhe programi i tij mësimor...

September 4, 2019

Kjo është ajo që ndodh në trurin tuaj kur urreni dikë

Çfarë thotë shkenca rreth ndjenjës së urrejtjes ndaj dikujt? Shkencëtarët Semir Zeki dhe John Paul Romaya u përpoqën për të identifikuar se cila pjesë e trurit reagon ndaj urrejtjes duke...

August 27, 2019

Pse po ndodhin kaq shumë ngacmime seksuale tek të miturit në Shqipëri? Flet sociologu: Ja ç’duhet të bëjnë prindërit!

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur dy javë më parë në fshatin Arapaj të Durrësit, ku një vajzë 8-vjeçare është ngacmuar seksualisht nga dy të rinj, 16 dhe 13 vjeç....

July 20, 2019

Endrrat seksuale, a duhet t’i marrim seriozisht?

Një studim i ri ka zbuluar se gratë kanë ëndrra më erotike se kurrë më parë (edhe pse më pak se meshkujt). Në një letër të botuar në revistën Psikologjia...

July 16, 2019

Nëse shpenzoni shumë kohë duke kërkuar për simptomat online, mund të jeni “Kiberkondriak”

Ndonjëherë ky veprim ndihmon në sqarimin e dyshimeve shpejt dhe shumica e njerëzve e dinë se edhe nëse ato që lexohen në internet publikohen nga specialistët, por kjo nuk duhet...

July 2, 2019

Baballarët e rinj lidhen me foshnjat e tyre më shumë nëse flenë pak gjumë

Kujdesi për një të porsalindur është sinonim me netët pa gjumë. Studimet sugjerojnë se nënat që mund të flenë pak më shumë e bëjnë jetën e bebit më të mirë,...

May 3, 2019

Shfaqja e dashur për fëmijët Peppa Pig përdor gjuhë seksiste?

  Shfaqja e dashur e fëmijëve Peppa Pig po akuzohet nga zjarrfikësit në Londër se është seksiste dhe i dekurajon vajzat për t'u bërë zjarrfikëse, pasi përdor terma që i...

March 26, 2019

Sa duhet të luaj me fëmijën për t’i mësuar vetëkontrollin?

  Mësimdhënia e vetëkontrollit të fëmijëve është çelësi për edukimin e tyre. Që fëmijët të kuptojnë se kur duhet të qëndrojnë ulur, kur nuk duhet të ndërpresin të tjerët, të...

March 24, 2019
Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


[nextend_social_login login="1" link="1" unlink="1" ] X

Ndrysho fjalkalimin


X