Të vetmet aftësi që kanë rëndësi për një fëmijë 18 muajsh

Në moshën 18 muajshe, ose një vjeç e gjysmë, shumica e prindërve do të kenë ende një foshnjë në duar, sesa një fëmijë. Por cilat duhet të jenë arritjet e...

March 3, 2020

Pse fëmijët argëtohen shumë kur ju bëni si përbindësh?

Një shëtitje në këndin e lojërave rrallë është një kohë pushimi për prindërit. Nëse nuk po e ndiqni vogëlushin për t’u siguruar që nuk po bie ose vritet, me siguri...

March 3, 2020

Dyshoj se fëmija im ka autizëm, askush nuk më beson

Kam një shqetësim në lidhje me tre-vjeçarin tim. Ai është i zgjuar dhe i përqendruar, por i qetë dhe i rezervuar - dhe kjo në një familje të zhurmshme. Ai...

February 18, 2020

Fëmijës i merret goja? Nëse e trajtoni para kësaj moshe mund të shërohet

Për të trajtuar belbëzimin me rezultatet më të mira është e nevojshme të kujdeseni për atë herët, më së miri do të ishte para moshës 7 vjeçare, dhe në çdo...

December 21, 2019

Keni fëmijë të ndrojtur? Mos i bëni kurrë këto sjellje, nga psikologia Lorela Garuli

Një pjesë shumë e rëndësishme në edukimin e fëmijëve është t'i ndihmojmë ata të bëhen individë të sigurtë, me vetëbesim në gjërat që bëjnë e thonë. Por, ku dhe si...

November 8, 2019

Pse fëmijët mund të jenë të pasjellshëm me nënat e tyre dhe engjëj të ëmbël me të tjerët?

Nëse ju tingëllon e njohur kjo me siguri keni pyetur veten se “çfarë po bëj keq”? Ndaloni së torturuari veten: nuk ka të bëjë me ju. Fëmijët kanë arsyet e...

November 4, 2019

8 arsyet pse fëmijët bullojnë shokët e tyre. Çfarë prindërit duhet të dinë?

Pjesa më e madhe e këtyre fëmijëve janë vajza. Ky është një problem që ka nevojë për vëmendje, por së pari, ne duhet të shohim në themelin e arsyes pse...

October 28, 2019

Efektet pozitive dhe negative që sjellin filmat e animuar në sjelljen dhe zhvillimin e fëmijëve

Që nga shfaqja e filmave vizatimorë mbi një shekull më parë, disa gjenerata të fëmijëve janë rritur duke parë filma të animuar. Një mori vajzash kanë fantazuar se janë princesha...

October 14, 2019
Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


[nextend_social_login login="1" link="1" unlink="1" ] X

Ndrysho fjalkalimin


X