A shkakton kontraktime udhëtimi me makinë në rrugë jo të mirë?

0 0

A është e vërtetë se udhëtimi me makinë në një rrugë me gropa e gunga do të më ndihmojë për të filluar dhimbjet e lindjes?

Nuk ka dëshmi shkencore që një udhëtim me makinë në rrugë jo të mirë mund të ndihmojë për të sjellë dhimbjet e lindjes. Megjithatë, shumë gra besojnë se kjo mund të ndihmojë.

Mendohet se, ndërsa lëvizni gjatë një udhëtimi me makinë, presioni ritmik i kokës së foshnjës në qafën e mitrës nxit lirimin e oksitocinës. Ky është hormoni që rregullon kontraktimet. Ecja mund të funksionojë në të njëjtën mënyrë.

Edhe pse nuk ka dëshmi se një udhëtim me makinë në rrugë jo të mirë funksionon, sigurohuni që kjo nuk do ta dëmtojë fëmijën tuaj. Fëmija juaj është i mbrojtur mirë nga legeni juaj, muskujt e stomakut dhe lëngu amniotik që e rrethon.

Sidoqoftë, para se të merrni një udhëtim të tillë, merrni disa këshilla nga mjeku ose mamia juaj. Kjo është veçanërisht e rëndësishme nëse keni ndonjë problem shëndetësor ose mamia juaj ju ka këshilluar që të keni lindje të detyruar për arsye mjekësore.

Lexo edhe: Metodat per te stimuluar dhimbjet e lindjes, si ndikon seksi?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Oligosaharidet e qumështit njerëzor dhe...

Qumështi i gjirit është jashtëzakonisht kompleks. Çdo pikë e qumështit të gjirit përmban mijëra molekula të ndryshme që veprojnë se bashku në harmoni të plotë, si muzikantët e një orkestre,...

Cilat janë përparësitë e testit...

Edhe pak do të vije ne jetë anëtari me i ri në familjen tuaj? Nga momenti kur ti sheh dy vijat në testin e shtatzënisë apo kur ti dëgjosh të...

Ndotësit në shtatzani ulin inteligjencën...

  Ndotësit në shtatzani, të tillë si plumbi dhe mërkuri, mund të shkaktojnë dëmtim të trurit dhe ndikojnë në anën intelektuale të fëmijëve. Ata quhen retardantë të flakës: përkundër emrit...

Smogu i qytetit dëmton sytë...

Ndër dëmet e shumta për shëndetin e shkaktuar nga grimcat e imëta të smogut, ekziston edhe tharja e filmit të çmuar të lotëve që mbulon sipërfaqen e syve: ekspertët flasin...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


[nextend_social_login login="1" link="1" unlink="1" ] X

Ndrysho fjalkalimin


X