A ndikon keq te fëmijët kur punon dhe ke më pak kohë?

0 0

Besoje apo jo, pyetem shpesh nëse të qenurit një nënë që punon është diçka e keqe për zhvillimin e fëmijës dhe në të shumtën e rasteve, përgjigjia ime tingëllon ‘jo’!

E para,  rregulli më kritik është kujdesi ndaj vetes. Ti duhet të kujdesesh fillimisht për nevojat e tua bazike dhe asaj të familjes përpara çdo gjëje. Në të shumtën e rasteve një gjë e tillë përfshin edhe punën. Edhe nëse punon jashtë shtëpisë dhe jashtë kapacitetit financiar ose nëse po bën atë që të përmbush ty, është një nevojë e familjes dhe e jotja. Dhe është e padrejtë të kesh një ndjenjë faji lidhur me një gjë të tillë.

Të jesh një nënë që punon ndikon keq në zhvillimin e fëmijës?

Por si të qenurit një nënë që punon prek zhvillimin e fëmijës? Si shumë gjëra, është cilësia e kohës, jo (sasia), e kaluar me fëmijët që  ka më shumë rëndësi. Nëse je e shqetësuar rreth zhvillimit të fëmijës kur punon këtu janë disa këshilla.

1- Shfrytëzoni më shumë kohën tuaj kur nuk jeni në punë

Të kalosh kohë me fëmijët është një gjë mjaft e rëndësishme sidomos për zhvillimin social dhe emocional. Kjo nuk do të thotë që duhet të jesh i ngjitur me fëmijën 24 orë në ditë. Kur jeni bashkë, jepi prioritetin e pandarë gjatë gjithë kohës. Krijo një mëngjes special apo edhe një rutinë mëngjesore duke lexuar një libër, kënduar një këngë, ose të shtriheni në krevat së bashku dhe flisni rreth ditëve tuaja. mes teje dhe fëmijës tënd siguron një themel për të ardhmen e përbashkët dhe aftësive akademike.

2- Angazhoje fëmijën tënd me punët e shtëpisë

Të kalosh kohë me fëmijën nuk ka pse të jetë një aktivitet i strukturuar. Ka shumë mënyra për t’i mësuar fëmijës tënd ta bësh pjesë të punëve të shtëpisë, si përgatitja e darkës, larja e rrobave të shtëpisë etj. Lëvizjet e duhura janë të mira për zhvillimin e tyre për të ruajtur sensin e balancës dhe ekuilibrin. Gjithashtu, duke folur me fëmijën, ti po siguron themelet e komunikimit tuaj. Nëse fëmija juaj është më rritur, tërhiq një karrige ule pranë teje dhe jepi një punë për të bërë. Kërkoji dhe që të ndihmojë me përgatitjen e darkës.

Lexo më shumë: Nene e “keqe” sepse punon? Tashme ky mit bie poshte nga studimet e fundit!

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Emra per vajza dhe emra...

Zgjedhja e emrit të fëmijës shpesh mund të çojë në “krizë” prindërit, në kuptimin që mendojnë se tashmë e kanë vendosur dhe më pas gjithçka kthehet sërish në fillim duke...

10 këshilla klasike të prindërimit...

Mos të duket ndonjë nga këto këshilla e njohur? Komunikimi është themeli për një marrëdhënie të mirë. Bëhu një shembull i mirë për fëmijën tënd. Qëndrueshmëria është çelësi. Ne dëshirojmë...

“Strategjia më e mirë që...

Që nga janari oreksi i saj gradualisht është ulur, por nuk jam e sigurt nëse është për shkak të dhëmbëve ose fazës së saj të rritjes. E kontrollova nga doktori,...

Studimi: Mos kini frikë kur...

Mirëpo është krejtësisht normale që të sapolindurit t’i zerë shpesh lemza dhe shkencëtarët dyshojnë se foshnjat e bëjnë këtë për të mësuar se si të kontrollojnë frymëmarrjen e tyre. Kur...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


[nextend_social_login login="1" link="1" unlink="1" ] X

Ndrysho fjalkalimin


X