A na bën dëm mëlçia në shtatzani?

Lidhja midis keqformimeve të fetusit dhe konsumit të mëlçisë nuk është ende e sigurt, por këshillohet që të shmangni konsumimin e saj gjatë shtatzanisë.
0 1

Mëlçia në shtatzani

Ndër ushqimet që duhen shmangur gjatë shtatzanisë është edhe mëlçia e viçit, kalit apo ndonjë lloji tjetër.

Pse mëlçia është një nga ushqimet e ndaluara në shtatëzani?

Mëlçia: vlerat dhe vetitë ushqyese

Mëlçia është një lloj mishi shumë i zakonshëm, veçanërisht në llojet e:

 • mëlçia e patave;
 • mëlçia e viçit;
 • mëlçia e lepurit;
 • mëlçia e pulës;
 • mëlçia e gjedhit.

Vlerat ushqyese të mëlçisë janë të shumta; në fakt është një ushqim i pasur me:

 • proteina;
 • acid folik;
 • hekur.

Kaloritë e mëlçisë janë 165 në 100 gramë.

Pra, konsumi i mëlçisë është i mirë, por pse jo në shtatzani?

Të gjithë elementët e pranishëm në mëlçi, pra, janë thelbësorë për trupin dhe gjithashtu për një grua shtatzënë, por problemi i mëlçisë është se përmban shumë vitaminë A.

Një tepricë e vitaminës A në shtatzëni mund të çojë në keqformime të fetusit. Instituti i Mjekësisë (IOM) ka vendosur, për vitaminën A në shtatzani, dozat e rekomanduara ditore, të cilat janë 2565 IU (njësi ndërkombëtare).

Vetëm mendoni se në një pjesë mëlçie prej 80 gramë:

 • e mëlçisë së pulës, ka 12000 IU të vitaminës A;
 • mëlçia e viçit gjithashtu përmban 27,000 IU të vitaminës A.

Lidhja midis keqformimeve të fetusit dhe konsumit të mëlçisë nuk është ende e sigurt, por këshillohet që të shmangni konsumimin e saj gjatë shtatzanisë.

Ose, nëse i kërkoni këshillë mjekut, mund të hani një fetë mëlçi, gjatë shtatzanisë, më së shumti dy herë në muaj.

Lexo edhe: Çfare duhet te hani gjate shtatzanise per te mos fituar peshe


 1. A na bën dëm mëlçia në shtatzani? – Pergrate

  […] A na bën dëm mëlçia në shtatzani? Klikoni ketu per te lexuar me shume. […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

1 racion kos në ditë...

Zbulohet një tjetër veti e dobishme e kosit: na mbron nga kanceri i gjirit. Thjesht hani një racion (tas) në ditë. Ja pse: Një racion kos natyral në ditë mban...

Mollët jeshile si ilaç, reduktojnë...

Mollët, për të gjithë vlerat e tyre ushqyese të çmuara, mund të konsiderohen më shumë se një ushqim, pothuajse një "ilaç". Aq më tepër nëse është mollë jeshile. Sipas një...

Ushqyerja e fëmijëve, kujdes me...

Ushqyerja për fëmijët, jo gjithçka është e mirë Në fëmijëri, një nga aspektet të cilit duhet t'i kushtohet vëmendje e veçantë është ushqimi. Që në moshë të re, në fakt,...

A mund të ha kivi...

Kivi dhe shtatzania Konsumi i frutave gjatë shtatzanisë është thelbësor për shëndetin e nënës dhe fëmijës. Ndër frutat më të rekomanduara dhe më të dobishme është kivi. Le të shohim...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


[nextend_social_login login="1" link="1" unlink="1" ] X

Ndrysho fjalkalimin


X