A mund të pi çaj kamomili gjatë shtatzanisë?

Kundërindikimet e kamomilit lidhen kryesisht me metodën e përgatitjes.
0 2

Kamomili dhe shtatzënia

Ekzistojnë shumë dyshime në lidhje me ushqimin gjatë shtatzanisë, si dhe ato që kanë të bëjnë me atë që duhet të pini gjatë shtatzanisë.

Për shembull, kamomili në shtatzani mund të pihet por nuk duhet të teprohet sepse një abuzim mund të shkaktojë efekte anësore.

Le të zbulojmë më shumë.

Kamomili në shtatzani: i dëmshëm apo është i mirë?

Gjatë shtatzanisë kamomili është i mirë sepse ka veti të shumta. Megjithatë, është thelbësore të mos abuzoni me të sepse pirja e shumë kamomilit mund të shkaktojë probleme të ndryshme, siç janë:

 • kontraktimet e mitrës;
 • reaksione alergjike;
 • bashkëveprimi me ilaçe anestezike dhe antikoagulante.

Kundërindikimet e kamomilit lidhen kryesisht me metodën e përgatitjes. Për shembull, nëse lihet në infuzion për një kohë të gjatë, kamomili ka një efekt tërheqës të kundërt me atë që kërkoni dhe një efekt fuqishëm laksativ, në mënyrë që të shkaktojë diarre.

Megjithatë nëse merret në doza të vogla, kamomili gjatë shtatzanisë:

 • zvogëlon ankthin dhe stresin;
 • qetëson ngërçet e barkut dhe lufton fryrjen;
 • relakson muskujt dhe ka veti qetësuese;
 • ka veti anti-inflamatore;
 • një kompresë në sy ose në lëkurë ka efekte relaksuese;
 • ka një efekt të fuqishëm zbutës në mukozën e stomakut, duke parandaluar ose zbutur problemet e stomakut;
 • ka një efekt kullues, duke luftuar mbajtjen e ujit dhe celulitin.

Përdorimi i mjaltit në shtatzani në vend të sheqerit gjithashtu lehtëson kapsllëkun dhe djegien e stomakut, si dhe është shumë më ushqyes.

Po në lidhje me kamomilin dhe ushqyerjen me gji?

Edhe faza e ushqyerjes me gji, megjithëse nuk është si shtatzënia, ka nevojë për një vëmendje në lidhje me mënyrën e të ushqyerit. Në fakt, ajo që nëna ha ose pi arrin tek fëmija përmes qumështit.

Është thelbësore të shmangni ushqimet që mund të shkaktojnë dhimbje barku ose të ndryshoni shijen e qumështit dhe ushqimet potencialisht alergjike.

Sa i përket kamomilit, ai mund të pihet gjatë gjidhënies, por në sasi të kufizuara.

Kur pihet në doza minimale, në të vërtetë, ndihmon për të qetësuar fëmijën, veçanërisht nëse ai nuk fle dhe vuan nga dhimbjet e barkut, karakteristike për të porsalindurit. Sidoqoftë, një teprim mund të ketë efektin e kundërt dhe ta emocionojë fëmijën edhe më shumë.

Çajrat bimorë që duhen shmangur gjatë shtatzanisë:

 • aloe vera, një burim i ndërlikimeve për nënat dhe fëmijët në shtatzani;
 • thupra, në shtatzani mund të shkaktojë reaksione alergjike;
 • hithra, gjatë shtatzanisë mund të shkaktojë kontraktime të mitrës.

Lexo edhe: Çaj kamomili për bebet: A është i sigurt dhe a funksionon?


 1. A mund të pi çaj kamomili gjatë shtatzanisë? – Pergrate

  […] A mund të pi çaj kamomili gjatë shtatzanisë? ||klikoni ketu per te lexuar artikullin […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A mund të ha kivi...

Kivi dhe shtatzania Konsumi i frutave gjatë shtatzanisë është thelbësor për shëndetin e nënës dhe fëmijës. Ndër frutat më të rekomanduara dhe më të dobishme është kivi. Le të shohim...

A janë të rrezikshme luleshtrydhet...

Konsumi i luleshtrydheve në shtatzëni: po apo jo? Luleshtrydhet janë një nga frutat më të dashura dhe dyshimi i nënave të ardhshme në lidhje me konsumimin e tyre gjatë shtatzanisë....

A mund të ha brokoli...

Brokoli në periudhën e shtatzënisë Konsumi i perimeve në shtatzani është shumë i mirë sepse ju furnizon me lëndë ushqyese të rëndësishme. Një nga perimet më të njohura është brokoli....

A na bën dëm mëlçia...

Mëlçia në shtatzani Ndër ushqimet që duhen shmangur gjatë shtatzanisë është edhe mëlçia e viçit, kalit apo ndonjë lloji tjetër. Pse mëlçia është një nga ushqimet e ndaluara në shtatëzani?...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


[nextend_social_login login="1" link="1" unlink="1" ] X

Ndrysho fjalkalimin


X