A mund të ha brokoli në shtatzani?

Cilat janë vlerat ushqyese të brokolit? Brokoli ka shumë vitaminë B, vitaminë C, acid folik dhe kalcium. Kaloritë e brokolit janë shumë të pakta: 34 në 100 gramë.
0 0

Brokoli në periudhën e shtatzënisë

Konsumi i perimeve në shtatzani është shumë i mirë sepse ju furnizon me lëndë ushqyese të rëndësishme. Një nga perimet më të njohura është brokoli. Brokoli mund të përgatitet në shumë mënyra: me makarona, salcë në tigan me vaj dhe hudhër ose me byrek dhe është shumë i mirë në çdo recetë.

Le të shohim pse është mirë të hani brokoli gjatë shtatzanisë.

A është brokoli i mirë në shtatzani?

Përgjigjja për këtë pyetje është absolutisht pozitive. Brokoli hyn te ushqimet e rekomanduara gjatë shtatzanisë dhe mund të hahet pa asnjë problem. Në të vërtetë, brokoli, mevlerat ushqyese që përmban, është shumë i mirë për gruan në pritje.

Të pasura me vitamina, minerale, fibra dhe proteina, brokoli ështëi rëndësishëm për zhvillimin e saktë të fetusit dhe për nënën.

  • Beta karoteni ndihmon shikimin dhe zhvillimin e indeve.
  • Kaliumi kontrollon tensionin e gjakut.
  • Acidi folik ndihmon të porsalindurin të rritet me një peshë të duhur trupore.
  • Fibrat ndihmojnë nënën të ketë një ekuilibër të saktë të zorrëve.
  • Vitamina C forcon sistemin imunitar.
  • Ato janë të dobishme për të luftuar mbajtjen e ujit.

Cilat janë vlerat ushqyese të brokolit? Brokoli ka shumë vitaminë B, vitaminë C, acid folik dhe kalcium. Kaloritë e brokolit janë shumë të pakta: 34 në 100 gramë.

Brokoli është i mirë, por rekomandohet që të zvogëlohet konsumi i tij në rast të fryrjes së barkut ose gastritit, sepse mund të theksojë shenjat shenjat e kësaj sëmundjeje.

A mund të hahet brokoli i pagatuar gjatë shtatzanisë?

Përgjigja është jo, sepse mund të shkaktojë toksoplazmozë. Këshillohet gjithashtu të ndiqni rregullat e duhura të larjes dhe dezinfektimit, të dobishme për të gjitha perimet në shtatzani.

Dieta e shtatzanisë duhet të jetë e ekuilibruar: duhet të hani pak nga të gjitha. Një nga elementët më të rëndësishëm për të marrë janë padyshim vitaminat. Vitaminat gjenden tek frutat dhe perimet: në shtatzani më shumë se kurrë rekomandohet në fakt të hani shumë prej tyre. Sasia e duhur e frutave dhe perimeve do të ishte 5 racione në ditë. Ju mund të zgjidhni të hani fruta për mëngjes dhe për vaktin e ndërmjetëm dhe perime për drekë dhe darkë.

Lexo edhe: Brokoli përmban proteina anti tumor, ja fuqia e tij


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A mund të ha kivi...

Kivi dhe shtatzania Konsumi i frutave gjatë shtatzanisë është thelbësor për shëndetin e nënës dhe fëmijës. Ndër frutat më të rekomanduara dhe më të dobishme është kivi. Le të shohim...

A janë të rrezikshme luleshtrydhet...

Konsumi i luleshtrydheve në shtatzëni: po apo jo? Luleshtrydhet janë një nga frutat më të dashura dhe dyshimi i nënave të ardhshme në lidhje me konsumimin e tyre gjatë shtatzanisë....

A mund të pi çaj...

Kamomili dhe shtatzënia Ekzistojnë shumë dyshime në lidhje me ushqimin gjatë shtatzanisë, si dhe ato që kanë të bëjnë me atë që duhet të pini gjatë shtatzanisë. Për shembull, kamomili...

A na bën dëm mëlçia...

Mëlçia në shtatzani Ndër ushqimet që duhen shmangur gjatë shtatzanisë është edhe mëlçia e viçit, kalit apo ndonjë lloji tjetër. Pse mëlçia është një nga ushqimet e ndaluara në shtatëzani?...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


[nextend_social_login login="1" link="1" unlink="1" ] X

Ndrysho fjalkalimin


X