A merret koronavirusi nga ushqimi dhe ashensori? Flet mjeku infeksionist Pëllumb Pipero

0 1

Duke qenë se këtë periudhë po përballemi me një të keqe të madhe të panjohur, të shumta janë edhe pyetjet e dilemat në lidhje me të. Ndër shqetësimet më të shpeshta të gjithë qytetarëve është edhe pikëpyetja e madhe nëse koronavirusi mund të merret përmes ushqimeve që potencialisht janë të infektuara me virusin e ri.

Mejku infeksionist Pëllumb Pipero ka një përgjigje për këtë dhe ai qetëson qytetarët duke thënë se: nuk ka asnjë provë që tregon se ky virus mund të merret në rrugë gastrointestinale. Mjeku shpjegon se edhe po të ketë ushqime të infektuara me këtë virus, ato shkojnë në stomak dhe aty virusi asgjësohet nga acidi gastrik, duke eleminuar rrezikun.

Përsa i përket infektimit nga ashensori, mjeku tha se virusi mund të merret nëse dikush fut duart në gojë pasi prek shensoin. Për këtë arsye shmanget futja e duarve në gojë dhe këshillohet larja e shpeshtë me ujë të ngrohtë e sapun për të paktën 20 sekonda.

https://www.youtube.com/watch?v=eEAwK8qa0vc


  1. A merret koronavirusi nga ushqimi dhe ashensori? Flet mjeku infeksionist Pëllumb Pipero – Pergrate

    […] A merret koronavirusi nga ushqimi dhe ashensori? Flet mjeku infeksionist Pëllumb Pipero […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kujdes nëse merrni këtë mesazh,...

Pavarësisht situatës së vështirë që po jetojmë, ka ende njerëz që duan të përfitojnë nga e të krijojnë hilaritet me mesazhe të pavërteta. Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero ka rënë pre...

SHBA ofron ndihmë për vendet...

Ambasada Amerikane në Shqipëri ka njoftuar me një postim në faqen zyrtare të Facebook-ut, për vendimin e ri të Agjencisë së Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Ndërkombëtar. USAID ka parashikuar një...

Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero: Mund...

Deri më tani, sipas ministrisë së Shëndetësisë janë zyrtarisht 42 persona të prekur nga Covid 19, por sipas mjekut infeksionist Pëllumb Pipero, mund të jetë mbi 400 të infektuar. “Nëse...

Djali 11-vjeçar me leuçemi, shokët...

Shokët e klasës s ënjë 11-vjeçari me leuçemi kanë bërë një gjest fisnik për të shprehur afërsinë dhe solidarizimin me shokun e tyre të sëmurë. Ata kanë rruar flokët tek...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


[nextend_social_login login="1" link="1" unlink="1" ] X

Ndrysho fjalkalimin


X