A luajnë rol mjetet e trajtimit për ftohjen e fëmijëve të vegjël?

Shumica e mjeteve shtëpiake të rekomanduara për ftohjen e fëmijëve të vegjël janë joefektive. 
0 0

Në vend të kësaj, ekzistojnë vetëm pastruesit e hundëve që lehtësojnë sikletin. Përdorimi i dehumidifikuesve, marrja e prebiotikëve, suplementeve të vitaminave ose ilaçeve bimore, në fakt asgjë nuk mund të luftojë kundër ftohjes. Dhe as marrja e antibiotikëve, nga momenti që ky çrregullim e ka origjinën nga një infeksion viral.  Kjo deklarohet nga një përmbledhje e disa studimeve të kryera mbi temën e botuar në revistën mjekësore BMJ nga një grup studiuesish nga universiteti Australian i Brisbane dhe universiteti belg i Gentit, sipas të cilit shumica e mjeteve shtëpiake kundër ftohjes që rekomandohen për të vegjlit dhe që përdoren zakonisht kanë pak efektivitet.

Nuk ka dekongestantë

Te vetmet produkte që veprojnë kundër ftohjes janë ilaçet dekongestante, të tilla si sprajet e hundës dhe antihistaminet, të cilat nuk mund të përdoren nën 12 vjeç. Për sa i përket fëmijëve më të vegjël, nuk ka studime të publikuara të një cilësie të mjaftueshme për të vlerësuar efektivitetin e mjeteve më të përdorura për ftohjen.  “Nga ajri i lagësht, tek probiotikët dhe tek suplementet e vitaminave: ne nuk kemi gjetur prova që mbështesin vlefshmërinë e këtyre trajtimeve ose mjeteve shtëpiake që shpesh përdoren”, thonë studiuesit.

Po trajtimi me ujë të kripur

Nga ana tjetër uji i kripur mund të ndihmojë. Sigurisht që ky trajtim nuk i zgjidh çrregullimet, por mund të sigurojnë një lehtësim të përkohshëm. Siç shkruajnë studiuesit, “prindërit e shqetësuar për mirëqenien e fëmijëve të tyre mund të lehtësojnë simptomat e të ftohtit me ujë të kripur,  një trajtim i thjeshtë që nuk ka efekte anësore”, dhe që mund të përsëritet disa herë gjatë ditës, me qëllim për të pastruar hundët nga mukusi.

Lexo edhe: Cili është ndryshimi midis ftohjes dhe gripit?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Nëna me kronavirus sjell në...

Një grua e prekur nga koronavirusi ka sjellënë jetë një fëmijë ditën e sotme në Greqi. Nëna e infektuar, e cila vuan edhe nga sëmundje koronare të zemrës, e lindi...

Lind foshnja e parë me...

Një foshnjë e porsalindur ka rezultuar pozitive për koronavirusin në atë që mendohet të jetë rasti më i ri i sëmundjes në Mbretërinë e Bashkuar. Nëna e fëmijës, e cila...

Vogëlushja vuan nga leuçemia, apeli...

Elisa është një vajzë e vogël, vetëm pesë vjeçare, e cila duhet të luftojë betejën më të vështirë: atë kundër përbindëshit të quajtur leucemi. Vajza është e shtruar në spital...

Foshnjat e ekspozuara ndaj produkteve...

Foshnjat të cilët janë të ekspozuar ndaj një kimikati të gjetur tek disa produkte kozmetike dhe tek shishet plastike mund të jenë më të rrezikuar nga vështirësi në frymëmarrje në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


[nextend_social_login login="1" link="1" unlink="1" ] X

Ndrysho fjalkalimin


X