A janë të rrezikshme luleshtrydhet gjatë shtatzanisë?

0 1

Konsumi i luleshtrydheve në shtatzëni: po apo jo?

Luleshtrydhet janë një nga frutat më të dashura dhe dyshimi i nënave të ardhshme në lidhje me konsumimin e tyre gjatë shtatzanisë.

Të dashura nëna, rrini të qeta sepse mund të hani luleshtrydhe në shtatzani.

Sidoqoftë, duhet të merrni masa paraprake të vogla.

A mund të hahen luleshtrydhet gjatë shtatzanisë?

Konsumi i luleshtrydheve gjatë shtatzanisë është i lejuar, përveç rastit kur vuani nga një alergji ndaj luleshtrydheve.

Për më tepër, është thelbësore që luleshtrydhet të lahen dhe dezinfektohen, mbase me sode buke para se nëna e ardhshme t’i hajë ato.

Meqenëse janë rritur në tokë, në fakt, ekziston një rrezik më i madh që ato të jenë në kontakt me baktere siç është Toxoplasma Gondii.

Për të larë luleshtrydhet me kujdes ekstrem është thelbësore:

  • të bëni një larje të parë me ujë të rrjedhshëm;
  • duhet t’i njomni ato me ujë dhe bikarbonat për 30 minuta ose me ujë dhe një dezinfektues për 15 minuta;
  • shpëlajini ato plotësisht me ujë të rrjedhshëm.

Shmangni kombinimin e luleshtrydheve dhe kremit gjatë shtatzanisë, si për konsum kalorik ashtu edhe për shkak se konsumi i kremit gjatë shtatzanisë mund të ndodhë vetëm nëse prodhohet me qumësht të pasterizuar.

Përfitimet dhe kaloritë e luleshtrydheve për gratë shtatzëna

Konsumi i frutave dhe perimeve gjatë shtatzanisë është thelbësor për zhvillimin e duhur të foshnjës dhe mirëqenien e nënës.

Sa për frutat, një nga më të rekomanduarat është padyshim luleshtrydhja sepse sjell përfitime të shumta për nënën dhe bebin.

Nëse jeni të kujdesshëm për t’i larë dhe dezinfektuar ato dhe nëse mjeku ju ka siguruar rrezikun nga alergjitë, mund të shijoni përfitimet e shumta të luleshtrydheve gjatë shtatzanisë.

  • Janë të pasura me acid folik, thelbësor gjatë shtatzanisë për të parandaluar shfaqjen e patologjive siç është spina bifida tek fëmija.
  • Ato përmbajnë shumë vitaminë C, e cila në fund të vaktit ju lejon të thithni më mirë hekurin, thelbësor për shtatzaninë.
  • Janë të pasura me antioksidantë.
  • Ato përmbajnë vitaminë D, e cila është thelbësore për kockat e nënës dhe zhvillimin psikofizik.
  • Sa i përket luleshtrydheve dhe vlerave ushqyese, thjesht mendoni për konsum të kufizuar të kalorive: vetëm 33 kalori në 10 gramë.
  • Përmbajnë jod, i rëndësishëm për zhvillimin e kujtesës së fëmijës.
  • Ato ndihmojnë në luftimin e konstipacionit në shtatzani.

Këto përfitime janë më të mëdha në luleshtrydhet e egra dhe më të vogla, të cilat gjithashtu janë më të shijshme. Tek luleshtrydhet e mëdha që shpesh gjenden në supermarket, lëndët ushqyese janë të pranishme në sasi të kufizuara dhe përfitimet janë më të pakta.

Alergjia nga luleshtrydhet: cilat janë rreziqet?

Luleshtrydhet janë një frut alergjik për shkak të pranisë së histaminës, një molekulë organike e përfshirë kryesisht në reaksione alergjike.

Nëse jeni në dyshim dhe keni frikë se zhvilloni një alergji në shtatzani, filloni me një sasi të vogël. Nëse shfaqen skuqje, kruajtje, shkoni te mjeku, i cili do t’ju sugjerojë një antihistaminë që nuk është e ndaluar në shtatzani.

Lexo edhe: Përfitimet shëndetësore nga konsumi i luleshtrydheve

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A mund të ha kivi...

Kivi dhe shtatzania Konsumi i frutave gjatë shtatzanisë është thelbësor për shëndetin e nënës dhe fëmijës. Ndër frutat më të rekomanduara dhe më të dobishme është kivi. Le të shohim...

A mund të pi çaj...

Kamomili dhe shtatzënia Ekzistojnë shumë dyshime në lidhje me ushqimin gjatë shtatzanisë, si dhe ato që kanë të bëjnë me atë që duhet të pini gjatë shtatzanisë. Për shembull, kamomili...

A mund të ha brokoli...

Brokoli në periudhën e shtatzënisë Konsumi i perimeve në shtatzani është shumë i mirë sepse ju furnizon me lëndë ushqyese të rëndësishme. Një nga perimet më të njohura është brokoli....

A na bën dëm mëlçia...

Mëlçia në shtatzani Ndër ushqimet që duhen shmangur gjatë shtatzanisë është edhe mëlçia e viçit, kalit apo ndonjë lloji tjetër. Pse mëlçia është një nga ushqimet e ndaluara në shtatëzani?...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


[nextend_social_login login="1" link="1" unlink="1" ] X

Ndrysho fjalkalimin


X