8 perfitimet qe kivi sjell ne shtatzani

0 0

Në shtatzani zakonisht gruaja ka dëshirë të konsumojë ushqime të ëmbla, sidomos çokollatën. Na duhet t’ju këshillojmë se do të ishte më mirë të provonit të konsumonit ushqime të shëndetshme dhe me shije të ëmbël dhe një prej tyre është kivi.
Ja çfarë përfitimesh sjell kivi në shtatzani
• Përmban folate. Ato janë shumë të rëndësishme për zhvillimin e qelizave të reja si edhe sistemit nervor. Është i pasur edhe me acid folik.
• I jep trupit vitaminën C. Kjo vitaminë është shumë e rëndësishme për zhvillimin e aftësive njohëse të bebes, si edhe parandalimin e strijave në lëkurë.
• Përmban vitaminën K në sasi shumë të mëdha. Ndihmon në ndërtimin e kockave të forta të fëmijës, si edhe ndërtimin e qelizave të reja të gjakut. Të mos harrojmë se në lindje gruaja do të humbë gjak.
• I jep organizmit sheqer natyral. Ashtu sic e thamë ushqimet e ëmbla pëlqehen më tepër nga gratë shtatzana, prandaj do të ishte më mirë të eleminonit çokollatat. Kështu do të parandaloni edhe rritjen e insulinës në gjak.
• Përmirëson tretjen. Ky frut përmban fibra, enzima si edhe përbërje fenolitike të cilat janë shumë të rëndësishme për një sistem të shëndetshëm tretës. Edhe stomaku do të pasurohet me prebiotikë (bakterie të mira).
• Balancon hormonet. Gruaja përjeton episode stresi, lodhje, frustrimi pikërisht për shkak të ndryshimit hormonal. Nëse do të konsumoni shumë kiëi niveli i hormoneve do të balancohet.
• Përmban pak kalori. Të mbash peshën në normat e duhura është shumë e rëndësishme edhe në shtatzani. Kivi përmban vetëm 60 kalori.

Lexoni dhe:  Perfitimet nga konsumimi i portokallit ne shtatzani.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

1 racion kos në ditë...

Zbulohet një tjetër veti e dobishme e kosit: na mbron nga kanceri i gjirit. Thjesht hani një racion (tas) në ditë. Ja pse: Një racion kos natyral në ditë mban...

Mollët jeshile si ilaç, reduktojnë...

Mollët, për të gjithë vlerat e tyre ushqyese të çmuara, mund të konsiderohen më shumë se një ushqim, pothuajse një "ilaç". Aq më tepër nëse është mollë jeshile. Sipas një...

Ushqyerja e fëmijëve, kujdes me...

Ushqyerja për fëmijët, jo gjithçka është e mirë Në fëmijëri, një nga aspektet të cilit duhet t'i kushtohet vëmendje e veçantë është ushqimi. Që në moshë të re, në fakt,...

A mund të ha kivi...

Kivi dhe shtatzania Konsumi i frutave gjatë shtatzanisë është thelbësor për shëndetin e nënës dhe fëmijës. Ndër frutat më të rekomanduara dhe më të dobishme është kivi. Le të shohim...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


[nextend_social_login login="1" link="1" unlink="1" ] X

Ndrysho fjalkalimin


X