5 gjërat që nuk duhet të bëni kurrë gjatë shtatzënisë!

0 0

Dëgjojmë shpesh të flitet sesa e mrekullueshme dhe magjike është shtatzënia, por gjatë këtyre 9 muajve,  e cila është padyshim periudha më e bukur në jetën e një nëne duhet filluar të respektohen  edhe disa rregulla.

Shumë femra shpeshherë e anashkalojnë këtë fakt dhe mund të thuhet që për ‘fat’ nuk  kanë hasur kurrë probleme.

Duhet të dini në fakt, se çdo gjë që nuk këshillohet gjatë shtatzënisë, për më tepër është për të mirën e fëmijës.

Këto janë 5 gjërat që nuk duhen bërë në mënyrë absolute gjatë shtatzënisë!

Nuk duhet të pini duhan.

Tymi bën keq, pa imagjinuar dëmet që mund t’i shkaktojë fetuesit!

Për fat të keq ka disa që vendosin të tymosin disa cigare në ditë, por nuk ekziston gabim më i madh. Të tymosësh bën keq, jo vetëm juve, por edhe dashurisë tuaj të madhe që po rrisni brenda jush.

Mos dëgjoni shumë të tjerët.

Gjatë shtatzënisë si shkak i hormoneve me shumë mundësi humori juaj mund të ndryshojë nga momenti në moment. Ndodh edhe të jesh më e ndjeshme, e mbi të gjitha të kesh shumë vështirësi dhe fiksime. Të dëgjosh shumë të tjerët shpeshherë mund të bëhet stresuese, mbi të gjitha kjo gjë të fut gjithnjë e më shumë në ankth. Për shembull,  nëse keni barkun e vogël në tremujorin e fundit, me siguri pjesa më e madhe e personave që takoni nuk do bëjë gjë tjetër veçse do t’ju thotë ‘por barku është kaq Iivogël’, me shumë mundësi duke të rritur edhe ankthin me komentet e tyre!

Nëse sipas gjinekologes dhe në bazë të analizave të shumta të ekografisë gjithçka shkon mirë, mund të vazhdoni të jeni të sigurtë.

Hiqni dorë nga leximi i postimeve të trishta rreth lindjeve.

Nëse jeni në ankth për lindjen, evitoni leximin e artikujve për lindje që nuk kanë pasur një zhvillim të mirë. Me shumë siguri nuk do t’ju bëjë mire.

Kërkoni për artikuj që përcjellin lumturi dhe ngjarje pozitive. Megjithatë kujtoni: çdo lindje ka të vetën!

Thuaji jo ilaçeve!

Përpara se të merrni një të tillë është e rëndësishme të konsultoheni me gjinekologun tuaj. Asnjëherë mos vendosni për veten tuaj për të marrë një ilaç. Mund t’i shkaktojë dëme fetusit.

Kujdesi me ushqimin!

Gjatë shtatzënisë duhet ndjekur një dietë strikte ndaj dhe duhet të këshilloheni me mjekun që ju ndjek për pjesën e ushqimit që duhet të shmangi apo që edhe duhet të konsumoni më shumë.

Lexoni edhe: Cfare nuk duhet te bejme ne shtatzani per te mos rrezikuar femijen?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si mund ta realizoni testin...

Të gjitha mikeshat tuaja flasin për testin Nifty? Keni lexuar për të nëpër forume, Facebook, dhe për më tepër nënat e ardhshme kanë shumë komente për të. Por cili eshte vendimi...

A mund të konsumoj peshk...

Peshku shpatë në shtatzani Konsumi i peshkut gjatë shtatzanisë rekomandohet absolutisht për shëndetin e mirë të nënës dhe fëmijës. Sidoqoftë, ka disa peshq që duhet të shmangen gjatë shtatzanisë, sepse...

7 mënyra për të kuruar...

Shmangni pijet e nxehta, merrni copa akulli ose bëni gargar me ujë të kripur. Dhe, mbi të gjitha, mos mendoni se do të keni nevojë për antibiotikë. Pushoni fizikisht dhe...

15 gjërat që duhet të...

Mos flini më në shpinë Në javën e 27 të shtatzanisë, pjesa e gjumit bëhet e vështirë dhe ju do të kaloni më shumë orë gjatë natës zgjuar, megjithatë ekspertët...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


[nextend_social_login login="1" link="1" unlink="1" ] X

Ndrysho fjalkalimin


X