4 Gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse filloni të hani bajame çdo ditë

Konsumimi i bajames mund të shpëtojë jetën tuaj.
0 0

Në një studim, Shoqata Amerikane e Zemrës zbuloi se konsumimi i pakët i arrorëve rrit shanset për zhvillimin e sëmundjeve kardiovaskulare. Ndër arrorët, bajamet janë të preferuarat jo vetëm për shijen e tyre, por edhe për përfitimet e tyre.

Më poshtë ju paraqesim 4 ndryshime të trupit tuaj kur hani bajame çdo ditë:

1.Reduktoni aknet.

Sipas këtij studimi, pacientët me puçrra të mëdha kishin rreth 9% më pak vitaminë E në rrjedhën e tyre të gjakut. Ngrënia e bajameve për të përmirësuar problemet e lëkurës është një kurë tradicionale e vjetër e Lindjes së Mesme që u mbështet nga shkenca. Bajamet janë plot me vitaminë E dhe antioksidantë që mund t’ju ndihmojnë të kuroni puçrrat dhe rinovoni lëkurën tuaj.

2.Ndihmon për trajtimin e diabetit.

Ky studim tregoi se pacientët që vuajnë nga diabeti i tipit 2 ka gjasa të shohin që gjendja e tyre fizike  përmirësohet duke ngrënë bajame në baza ditore. Jo vetëm që ato ndihmojnë në bllokimin e arterieve duke ulur “kolesterolin e keq”, por ato gjithashtu kontribuojnë në uljen e nivelit të sheqerit në gjak falë mineraleve të tyre.

3.Ndihmojnë për t’u rikuperuar nga lindja.

India ka një traditë të gjatë të ngrënies së bajameve si një ilaç natyral për të rregulluar rrjedhën e zorrëve dhe për të fituar energji. Bajamet janë një përbërës thelbësor në dietat indiane dhe shpesh u rekomandohen grave pas lindjes për t’i ndihmuar ato të shërohen shpejt dhe të shmangin shenjat e strijave.

4.Bajamet i bëjnë fëmijët më të zgjuar

Siç u përmend më parë në këtë artikull, bajamet mund të përmirësojnë aktivitetin e trurit. Ngrënia e 74 gramë bajameve në javë mund ta bëjë fëmijën tuaj më të zgjuar, sipas një studimi të kryer nga shkencëtarët spanjollë që vëzhguan 2,208 gra shtatzëna. Fëmijët u monitoruan kur ishin 1, 5 dhe 8 vjeç. Fëmijët, nënat e të cilëve hanin bajame gjatë shtatëzanisë arritën më shumë pikë në testet e tyre të inteligjencës.

Bonus: bajame të papërpunuara, të njomura apo të pjekura?

Edhe bajamet e papjekura dhe ato të pjekura përmbajnë të njëjtat lëndë ushqyese dhe kështu, kanë të njëjtat përfitime. Nga ana tjetër, bajamet e njoma ose bajamet e qëruara më herët mund të ndihmojnë në uljen e nveleve të lëndëve ushqyese.

Lexo edhe: Vlerat e qumeshtit te bajames tek femijet


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Probiotikët luftojnë edhe pagjumësinë, mënyrat...

Një studim i ri sugjeron që disa lloje të probiotikëve veprojnë pozitivisht në tru dhe shkaktojnë gjumë të mirë. Çelësi i ri kundër pagjumësisë është psikobiotika. Lista, e shtuar tashmë,...

Konsumi i kosit mbron mëlçinë

Konsumi i kosit rregullisht ndihmon në parandalimin e sëmundjeve të mëlçisë, të tilla si mëlçia yndyrore. Zbulimi është rezultat i një studimi të kryer nga Assolatte. Një sëmundje e rrezikshme...

Nëse gatuani me këto lloj...

Por duket se shumë prej nesh bëjmë një gabim të madh kur gatuajmë. Kjo pasi përdorim edhe lugë, lopatëza apo enë të tjera plastike. Mirëpo sipas shkencëtarëve kimikatet plastike që...

Largoni depresionin dhe ankthin në...

Studiuesit vëzhguan studentë të universitetit në depresion, dhe vaktet e tyre të të përditshme ishin kryesisht nga ushqime të përpunuara, sheqerna dhe yndyra të ngopura. Ata zbuluan se duke u...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


[nextend_social_login login="1" link="1" unlink="1" ] X

Ndrysho fjalkalimin


X